Rozmarýn

(l. Rosmarinus officinalis, n. Rosmarin, a. Rosemary)

       je rostlina domácí v oblastech Středozemního moře, kde se běžně vyskytuje v přírodě, ale dá se pěstovat i v našich podmínkách na zahrádce v teplých, slunečných a chráněných polohách.

      Rozmarýn je trvalka, je stále zelený a můžeš ho používat po celý rok pokud ho udržítš přes zimu při životě. Stává se však, že vymrzá. Proto si nejsilnější rostlinku na zimu dej do květináče a ulož na světlé a teplejší místo, kde přečká zimu. Pak ji můžeš použít k množení řízky a nebo ji pouze ve vhodný čas přesaď zpět do zahrádky.

      Rozmarýn povzbuzuje vylučování trávicích šťáv, stimuluje činnost jater, omezuje růst bakterií. Pokrmům dodává chuť zvěřiny. Jako koření je rozmarýn používán především v italské, francouzské, španělské, ale též v balkánské kuchyni. Používá se i v Severní Americe, Mexiku a Anglii.

Pěstování rozmarýnu

      Nejlepší způsob množení rozmarýnu je řízkování a je také snadnější než jeho pěstování ze semen. Když chceš pěstovat rostlinku z řízků musíš mít opravdu ostrý nůž, abys provedl čistý řez. Z rostliny odeber větvičku asi 15 cm dlouhou – řízek. Jakmile jej uřízneš, vždy ho hned dej do plastikového sáčku a velmi rychle ho zasaď. Musíš spěchat protože je to, jako každé poranění, vlastně katastrofa. Umírající listy totiž ztrácejí vodu a tu nejde nijak nahradit. Musíš řízky podpořit, aby si vytvořily vlastní životodárný systém (kořeny) a tím si zachránily život. Měl bys tedy jednat rychle, ale také provést všechno správně.

      Kompost má být kyprý a přidej k němu ještě ostrý říční písek. Smíchej jej se zeminou v poměru 1 : 1. Vezmi květináč, naplň ho, ale nepěchuj! Jen naplň a zeminu setřes. Také není třeba přidávat nějakou výživu, jde jen o to aby se vyvinuly kořeny. Musíš být trochu drsný a strhnout lístky z té části, která bude pod zemí. Je to drastické, ale nezapomínej, že je to operace. Lístky sundáváš proto, že by pod zemí hnily a tohle je křehká rostlina a ty nechceš, aby jí něco škodilo.

      Vezmi si ostrý nůž (ale skutečně ostrý!) a konce šikmo seřízni, aby byl řez čistý. Odstraň ještě několik listů a zapíchni stonek do zeminy. Pak lehce zalij, ale jen tak přiměřeně. Vezmi mikrotenový sáček a natáhni ho přes rostlinku a květináč, aby vzduch kolem rostlinky byl vlhký. Sáček utěsni ke květináči gumičkou. Jak rostlinka dýchá, vlhkost se sráží na sáčku a stéká dolů, čímž vrací rostlině léčivou vlhkost. Jelikož se vyvíjejí kořeny, tak pokud je pod květináčem teplo je to dobře. Nejlepším místem může být chladná okenní římsa, pod kterou je radiátor. Rostlinka v tomto stadiu by neměla být ještě na přímém slunci; to by ji spálilo. Nech ji tak asi měsíc a během této doby by se měla již vzpamatovat.

      Řízkování nemusíš dělat jen s rozmarýnem můžeš je použít i pro tymián, šalvěj a estragon, a také levanduli se daří pěstovat z řízků, vlastně lze vzít kteroukoliv dřevnatou rostlinu. Řízkuj v červenci, srpnu nebo září, příští rok tak můžeš vysadit rostlinky brzy ven.

Sklizeň rozmarýnu

      Rozmarýn sklízejte průběžně podle potřeby.

Jak uskladnit rozmarýn na zimu

      Zmrazuj jen mladé výhonky a jehličky, celé větvičky suš. Můžeš je také nakládat do octa a oleje a nejlepší je, když rozmarýn naložíš s oloupanými stroužky česneku.

Vlastnosti rozmarýnu

      Rozmarýn povzbuzuje vylučování trávicích šťáv, stimuluje činnost jater, omezuje růst bakterií. Pokrmům dodává chuť zvěřiny. Jako koření je rozmarýn používán především v italské, francouzské, španělské, ale též v balkánské kuchyni. Používá se i v Severní Americe, Mexiku a Anglii.

      Rozmarýn se přidává do polévek, k zelenině, koření se jím saláty, dává se k pečeným rybám, jehněčí a vepřové pečeni, do karbanátků a omáček. Hodí se také k přípravě bylinkového másla. Ve větších dávkách může rozmarýn působit opojně, proto musíme dávat pozor při dávkování (do pokrmů pro čtyři osoby stačí lžička).

Příklady použití rozmarýnu

Krůtí roláda

labuznik.com

Suroviny:
      krůtí maso, mrkev, pórek, slanina, vejce, sušené namočené houby, sůl, rozmarýn, dobromysl, cibule, mouka, máslo

Postup přípravy:
      Na troše másla zpěň slaninu a přidej nadrobno nakrájenou zeleninu a houby. Posypej je bylinkami a nakonec přidej vejce. Směsí potři nasolené pláty masa, vytvoř rolády a zpevni je nití. Obal je v mouce a dej na máslo péct.

Kuře paní revírníkové

Voní po darech lesa, jalovci a houbách, ale také po zeleném koření - rozmarýnu a tymiánu
labuznik.com

Suroviny:
      1,2 kg kuře, 15 dkg slaniny, karí, grilovací koření, 2 rohlíky, 0,5 dl bílého vína, 1 – 2 vejce, hrstka máčených sušených hub, 2 lžíce posekané petrželky, sůl, lžíce rozpuštěného másla, 1/4 lžičky tymiánu, 1/4 lžičky rozmarýnu, 8 jalovčinek, 2 bobkové listy, 4 nová koření, 6 kuliček pepře.

Postup přípravy:
      kuře protkni na prsou a stehnech slaninou, jejíž zbytek dej pod kuře. Kuře osol a potři směsí Kari a grilovacího koření. Pokrájej rohlíky, svlaž je bílým vínem, přidej špetku kari, 1 – 2 vejce, máčené usekané sušené houby, posekanou petrželky, sůl a lžíci rozpuštěného másla, vše promíchej a nech chvíli odstát. Pak touto nádivkou naplň kuře v dutině břišní a volátku, uzavři, podlij trochou vína a vody, přidej tymián a rozmarýn, jalovčinky, bobkové listy, nová koření a kuličky pepře.

      Nejprve dus asi půl hodiny pod pokličkou, pak dopeč dočervena, potřené máslem. Celá koření a bobkový list vyjmi a kuře podávej s brambory nebo rýží. Můžeš doplnit naloženými brusinkami nebo jeřabinkami.

Kuřecí prsíčka s rozmarýnem v lístkovém těstě

labuznik.com

Suroviny:
      4 kuřecí prsíčka, 4 plátky šunky, 4 jemné plátky másla, na špičku nože mletý rozmarýn, citrónová šťáva, sůl, listové těsto, vejce na potření

Postup přípravy:
      Kuřecí prsíčka zakápni citronem, osol, podélně rozkroj, dovnitř vlož plátek šunky, jemný plátek másla a posypej mletým rozmarýnem. Obě poloviny potom smáčkni, pokud nedrží, sklepni je paličkou.

      Mezitím rozválej listové těsto na 4 části. Do středu každého čtverce dej jedny kuřecí prsíčka a přelož jej do obálky tak, aby bylo maso zcela přikryto. Aby se těsto při pečení nerozvíralo, spo jej pomocí bílku. Ze zbylého listového těsta můžeš vykrájet různé tvary nebo ozdobné mřížky.

      Takto připravená kuřecí prsíčka potři rozšlehaným vejcem a polož na plech vylitý studenou vodou. Peč asi 20 minut ve velmi silně předehřáté troubě. Doporučená příloha je rajský salát, nebo vařená brokolice s máslem.

Kachna na olivách

zam.opf.slu.cz/vanek/maso.htm

Suroviny:
      1 kachna, 2 lžíce oleje, 1 cibule, 1dl bílého vína, 2 lžíce rajského protlaku, 20 dkg zelených oliv, 20 dkg žampiónů, sůl, pepř, tymián, rozmarýn, bobkový list

Postup přípravy:
      Opeč na oleji porce kachny. Když jsou dozlatova, posypej je cibulí, osol, okořeň, přilij protlak a víno. Na prudkém ohni (odkryté) vydus omáčku do zhoustnutí. Zalij vodou tak, aby zakryla maso, a dále na mírném ohni dus odkryté 30 minut. Přidej vypeckované olivy a žampióny a vař dále 15 minut.

Grilovaná jehněčí kýta

Kýta marinovaná v česneku, na svazku rozmarýnu a v hromadě tymiánu.
Dadalova nesladká kuchařka"

Suroviny:
      1 kg jehněčího masa, šťáva z jednoho citrónu, čerstvé bylinky: tymián, rozmarýn, 4 lžíce olivového oleje, sůl a pepř, 6 stroužků česneku

Postup přípravy:
      Pokud koupíš maso u řezníka nech si ho vykostit a zbavit nadbytečného tuku a kůže. Tady v Čechách si to asi uděláš sám (pokud vůbec seženeš jehněčí), protože naši řezníci ještě na takové okamžité služby zákazníků nejsou moc zvyklí. Snad časem bude všechno jiné a lepší.

      Do misky vymačkej šťávu z celého citrónu, přidej čerstvý tymián a nešetři ani rozmarýnem. Mladé maso vstřebá všechny chutě skvěle. Přidej asi 4 lžíce olivového oleje a okořeň solí a pepřem. Nakonec pokryj jehněčí maso pořádnými stroužky čerstvého česneku.

      Nyní maso vyválej v marinádě, aby nasáklo všechny ty delikátní chutě. Pár hodin je nech uležet, ale ještě lépe přes noc.

      Jídlo podávané na zahradě vyžaduje více námahy, ale výsledek stojí za to. Ať již rožníš venku nebo griluješ v troubě, tak zpočátku maso dělej zprudka. Marinované jehněčí orestuj rychle po obou stranách, aby šťáva zůstala uvnitř. Pak již griluj asi 15 minut po každé straně na mírnějším ohni. Doba záleží na velikosti steaku a na tom jak ho máš rád – zda propečený, nebo krvavý, nebo jen tak napolo.

      Silná vůně pálícího se rozmarýnu naplňuje vzduch a je na tom až něco očistného. Bylinky mají jemné, ale unikátní kouzlo, protože zvýrazní ostatní ingredience v masu a přetvoří je v něco ještě lepšího.

      V této marinádě je dominantní rostlinou rozmarýn. Můžeš však dát přednost mátové omáčce.