Saturejka

(l. Satureia hortensis, n. Bohnenkraut, a. Savory)

      pochází z oblastí kolem Černého moře, východního Středomoří a jižní Evropy. Příjemně voní a má palčivou chuť. Je to starobylé, už od pradávna používané koření, lidově zvané „saturie, satorka, saturej, číbr, či šubra“.

      Římští labužníci ji používali jako koření již ve 3. století. Bývala součástí voňavých kořenných zahrádek našich prababiček a ještě dnes si leckde hospodyně nedovede představit dobrou svíčkovou na smetaně, bez snítky vonné a peprné saturejky povařené v omáčce.

Pěstování saturejky

      Saturejka se na zahrádce i doma v květináči na balkóně dá pěstovat snadno a úspěšně. Vyžaduje lehčí půdu a slunné a teplé umístění. Semena se obvykle vysévají na jaře do pařeniště a na venkovní stanoviště se rostlinky přepichují ve druhé polovině května. Pouze v nejteplejších oblastech ČR lze vysévat v dubnu přímo na venkovní záhon.Chceš-li ji mít na záhonu, sej semínka přímo do řádků 20 – 30 cm od sebe na slunném a teplém místě. Vzchází za dva týdny. Nemá ani zvláštní nároky na půdu; nejlépe se jí však daří na humózních spíše lehčích půdách.

Sklizeň saturejky

      Saturejka se sklízí a suší před rozkvětem, po usušení její chuť ještě zesílí. Pokud nať odstřihnete na počátku květu v červenci, dosáhnete ještě jedné sklizně v září.

Jak uskladnit saturejku na zimu

      Zmraz nebo suš celé větvičky natrhané ještě před květem rostliny, takto uskladněné jsou vhodné pro vaření v pokrmech, nebo zmraz natrhané a jemně nasekané lístečky. Můžeš ji uchovat v oleji nebo octu se solí.

Vlastnosti saturejky

      Saturejka obsahuje látky, které mají účinek proti průjmu, proto je vhodné ji přidávat do tučnějších jídel. Působí proti nadýmání, podporuje chuť k jídlu, usnadňuje trávení a zažívání, má protizánětlivé účinky. Je to dobré a zdraví prospěšné koření a zároveň i léčivá bylina.

      Ke kořenění se používá celá. Pro svou příjemnou vůni a ostrost se dá použít všude, kam se přidává pepř. Saturejka je oblíbena v ruské, balkánské, italské, španělské, francouzské, anglické i americké kuchyni. V bulharské kuchyni oblíbené koření „Čubrica“, je směs saturejky, soli, mouky z opražené kukuřice a semen pískavice.

     Saturejka se sušená nebo čerstvá přidává jako koření do řady pokrmů, pro své účinky se osvědčila zejména do takových jídel, která způsobují nadýmání. Do jídel pro čtyři osoby přidáváme čajovou lžičku saturejky, při úpravě luštěnin dáváme na 500 g luštěnin asi tři lžičky. Výborné je kuře, které necháte uležet asi 1 až 2 hodiny hustě posypané saturejkou a pak upečete. Můžeš je ještě přikořenit troškou karí nebo zázvoru.

     Obecně můžeš saturejku přidávat do všech luštěninových jídel, do kapusty, velmi dobrá je v klobásách a při uzení masa, je vhodná při přípravě zvěřiny i smetanových omáček, k nakládání okurek a zelí, do bramborové polévky, do fazolového, bramborového či okurkového salátu, do bylinkového másla a bylinkových omáček. Přidává se do rajské omáčky, k houbám, do majonéz, do fazolových lusků a do jídel z krup.

      Saturejka svařená s vínem se užívala k odstranění různých nečistot z těla, zejména ve stáří.     

Příklady použití saturejky

Krůtí řízek v mandlovém těstíčku

recepty.atlas.cz, Kuchařka on line, recepty.cz

Suroviny:
      4 plátky krůtího masa, 2 vejce, máslo, 2 rajčata, tuk, 400 g fazolek, hladká mouka, mletý pepř, 2 šalotky (nebo cibule), muškátový oříšek,  mandlové lupínky, saturejka, sůl

Postup přípravy:
      Řízky osol a opepřie, obal v mouce a vejci a v mandlových lupíncích (přitiskni). Řízky osmaž na tuku z každé strany. Šalotku s rajčaty nakrájej na kostičky. Cibulku zpěň na másle, přidej fazolky a špetku saturejky, podlij vodou nebo vývarem a dus asi 10 minut. Opepři, osol a okořeň muškátem. Přidej rajčata, prohřej, směs ještě okořeň solí a pepřem a podávej k osmaženým řízkům.

Filírovaná kuřecí prsíčka s čínskými nudlemi

recepty.vareni.cz/

Suroviny:
      4 ks kuřecích prsou, 250 g vepřové šunky, 200g rýžových nudlí, 4 mrkve, 1 brokolice, 250 g nivy, olivový olej, sójová omáčka, 4 zelené papriky, 4 červené papriky, saturejka, sůl

Postup přípravy:
      Papriku, šunku, brokolici a mrkev nakrájej na nudličky, orestuj je na oleji a smíchej s předem uvařenými čínskými nudlemi. Směs dochuť sójovou omáčkou a promíchej se strouhanou nivou. Kuřecí prsa osol, posypej nasekanou saturejkou a opeč na olivovém oleji. U každé porce odděl filet od kosti. Nudle uprav na talíř a na ně polož maso.

Letní rybí filé

recepty.vareni.cz/

Suroviny:
      4 ks rybího filé, 4 rajčata, 2 zelené papriky, 1 chilli paprička, bílý jogurt, olej, saturejka, bazalka, tymián, citron, máta,

Postup přípravy:
      Filé posol, pokapej citronem, papriky, rajčata a chilli papričku nakrájej a podus na oleji s mátou, tymiánem, saturejkou a bazalkou. Mezitím na oleji opeč rybu. Přelož ji na mísu, oblož dušenou zeleninou, polij jogurtem a ozdob citronem.

Pizza s cuketami

recepty.vareni.cz/

Suroviny:
      2 cibule, 2 cukety, kečup, mletý pepř, strouhaný sýr, 1 zelená paprika, 1 žlutá paprika, saturejka, olej, sůl,

Postup přípravy:
      Těsto na pizzu si můžeš zvolit dle své chuti a přání a oblož ho cuketou, rajčaty a paprikami. Cukety krájej i se slupkou na tenká kolečka, papriky na kroužky a rajčata na kolečka. Těsto připrav podle postupu, dej ho do vymazané formy, potři kečupem a okraje olejem, poklaď cuketami, rajčaty a paprikou, osol, opepři a peč 35 minut při 220 ºC. Nakonec posyp sýrem a saturejkou a podávej.

Kopřivy s vejci

ksoft.cz/magazin/recepty_kopriva.htm

Suroviny pro jednu porci:
      200 g kopřiv, 20 g mouky, 20 g oleje, 3 g česneku, 2 g soli, 2 ml octu, saturejka, jedno vejce, 20 g ořechů.

Postup přípravy:
      Očištěné a opláchnuté kopřivy spař v horké, osolené vodě a vař 15 minut. Pak je nožem nasekej (rozmixuj). Do horkého tuku vsyp mouku a zapraž dorůžova. Přidej kopřivy a rozřeď vývarem z uvařených kopřiv. Ochuť saturejkou, česnekem, octem a vař 10 minut. Porce polož na talíř, posypej ořechy a dokola ozdob nakrájeným vejcem, posoleným, posypaným červenou paprikou a mletým pepřem.

Kebapčata

bulharsko.net/bulharska-kuchyne.asp

Suroviny:
      500 g mletého masa (3 : 2 – vepřové a hovězí), 20 ml vody, saturejka, sůl, pepř

Postup přípravy:
      K dobře umletému masu přidej sůl, prohněť, vložte do mísy a nech ležet několik hodin v chladnu. Přidej pepř a podle chuti saturejku. Znovu prohněť a vlož na několik hodin do chladničky.

      Po vyjmutí z chladničky udělej šišky (malé, asi 40 g, nebo větší, asi 80 g). Peč je na rožni namazaném lojem. Kebapčata se nesmějí navzájem na rožni dotýkat. Obracej je postupně. Uvnitř musí být směs šťavnatá a nekrvavá. Jako přílohu podávej smažené brambory, drobně nakrájenou cibuli, petržel a hořčici.