Pěstování bylinek pro potěšení i kuchyňskou spotřebu

 O bylinkách

       Pestrá paleta bylinek užívaných ve světových kuchyních je složena zejména ze silně aromatických bylin pocházejících ze středomoří. Tyto bylinky se pěstovaly převážně pro zdravotní účely, tedy k léčení neduhů, ale protože magické letní slunce přetváří tyto rostlinky v opojně voňavé ingredience, staly se i velmi důležitou složkou kuchyně labužníků.

      Bylinky jsou i velmi krásné rostliny, jim vyhrazená část zahrady nebo balkón mají vždy svou uklidňující atmosféru.

Kudy na to?

       Nemusíš začínat hned s velkou bylinkovou zahrádkou, stačí si nejdříve vyzkoušet vlastní trpělivost na jednom květináčku, třeba s bazalkou. Uvidíš, že i tak se ti výrazně obohatí letní jídelníček a možná tě to  přivede k rozšíření pěstebních ploch i pěstovaného sortimentu.

Od jara do zimy

      Zima a jaro jsou nejvhodnějším časem k přemýšlení o obnově zdrojů tvých oblíbených bylinek, i když v březnu a dubnu již věnuj péči rozpěstování nebo nákupu sazenic.

      Později v průběhu léta se čerstvě utržené bylinky stanou základní a přirozenou součástí téměř každého tvého pokrmu. Pěstuj je blízko kuchyně, a když je potřebuješ, rychle si odskoč a utrhni si je čerstvé, vždyť je můžeš pěstovat nejen na zahrádce, ale i v květináči na balkoně nebo na parapetu u okna. Petržel, bazalku a pažitku pěstuj ve velkém, použiješ je ve značném množství. Ostatních rostlin vysázej tolik, kolik během léta spotřebuješ, nebo kolik ti zbylo místa.

      Bylinky po letním sběru uchovej na zimní použití sušením nebo mražením. Nejchoulostivější rostlinky na sklonku podzimu přesaď ze zahrádky do květináčků a udržuj je třeba na okně v kuchyni. Trvalky na zahrádce na zimu zakryj, aby jejich kořeny nevymrzly. 

       Pro zimní období je velmi vděčná řeřicha zahradní, kterou při pokojovém pěstování můžeš mít k dispozici po celý rok.