Dobromysl (Oregano)

(l. Origanum vulgaris, n. Oregano, a. Oregano)

      pochází z Anglie, ale v současnosti se pěstuje v celé Evropě. Nejvíce se používá do italských, španělských a mexických jídel. Rovněž v jižní Francii a Provenci je velmi oblíbená.

      Dobromysl měla kdysi u nás své kouzelné určení. Patřila totiž mezi „svatojánské kvítí", trhané odedávna na svátek sv. Jana, které mělo chránit po celý rok lidi i domácí zvířata před nemocemi. Dobromyslí se dala přičarovat i láska. Působí na uchování dobré nálady, dobré mysli.

       Na její používání v naší kuchyni se již téměř zapomnělo, ačkoli u nás stále planě roste. Celá rostlina příjemně kořenitě voní a je léčivá.

Pěstování dobromysle

      Dobromysl lze pěstovat na zahrádce, ale i v květináči na balkóně. Rostlina je nenáročná, daří se jí v lehké dobře průtočné půdě. Pokud dobromysl vysazujeme ven na záhon, vyžaduje suché stanoviště s přímým sluncem. Proti mrazům rostlinu nejlépe uchráníš tím, že ji přesadíš do květináče, který umístíš do skleníku nebo na okenní parapet a na jaře ji vrátíš zpět do záhonu.

Sklizeň dobromysle

      Ke kořenění čerstvou dobromyslí sbírej mladé lístky kdykoliv podle potřeby. Listy můžeš též zmrazit, nebo naložit do oleje či octa. Na sušení sbírej nať rostliny dvakrát ročně, v době květu před odkvetením a na podzim. Stříhej ji asi 5 cm nad zemí, těsně nad dřevnatými  stonky. Suš ve slabé vrstvě nebo ve svazečcích ve stínu. Suché listy zdrhi a uložte na tmavé místo. Dobromysl vypěstovaná a usušená v našich podmínkách nebývá tak plně aromatická. Místo sušení raději zvaž možnost nákupu.

Jak uskladnit dobromysl na zimu

      Zmraz jemné lístečky a výhonky. Sušit dobromysl je možné, ale podle některých odborníků, se u nás doma vypěstovanou sušit nevyplácí a je dobré si kvalitní sušenou středomořskou bylinku raději koupit.

      Výborné je dobromysl uchovávat pro „zimní" pizzu v oleji. Olejem pizzu jen pokapej.     

Vlastnosti dobromysle

      Čerstvá dobromysl se používá málo, do jídel se přidává sušená.  Pro svou určitou podobnost ve vůni a chuti se hodí všude tam, kam se dává majoránka, s níž je příbuzná.V Itálii se přidává do sekaného masa, na špagety, nelze si bez ní představit italskou pizzu a patří i do rizota. V Mexiku tvoří součást koření „Chilli", což je směs různých druhů pálivých papriček a vonných bylin, především pak dobromysli. Ve francouzské kuchyni je součástí provensálského koření (dobromysl, rozmarýn, tymián, saturejka, majoránka). 

      Bez dobromysle  nelze připravit výtečné mexické jídlo „Chilli Con Carne". Velice chutná je na skopovém a telecím mase. Je vhodná k tučnějším jídlům, která pomáhá trávit a zvýrazňuje jejich chuť. Dobromyslí můžeš okořenit karbanátky, sekanou nebo ji přidat k masu dušenému na zelenině.

      Tato bylinka nejenom skvěle ochutí tvé oblíbené pokrmy, poslouží ti ale i v případě špatného zažívání, při bolestech v krku, při nachlazení. Má antiseptické účinky, listy se žvýkají při bolestech zubů. Už samotný její název dobrá - mysl ji předurčuje k využití při špatné psychice, depresích. V lidovém léčitelství se užívá při bolestivé menstruaci, revmatických zánětech kloubů a jako močopudný prostředek.

Příklad y použití dobromysle

Kuře s dobrou myslí

„web nn"

Suroviny (pro 4 osoby)
      1 kuře, 2 lžíce másla, 2 rajčata, 2 stroužky česneku, 1 lžička dobromysle, 1 lžička máty, 1 dl bílého vína, drůbeží vývar, šťáva z 1/2 citronu, sůl, pepř

Postup přípravy
      Naporcuj kuře, osol, opepi a všechny části osmahni ze všech stran na rozpáleném tuku. Rozpůlená rajčata propasíruj přes struhadlo, přidej víno, koření a česnek, vlož kuře a dus dokud není vše měkké. Podlévej vývarem s citrónovou šťávou. Všechny ingredience vytvoří hustou chutnou šťávu.

Sám doma a hladový

(vaříme z pytlíků)

      Zůstal jsi doma sám, zcela opuštěn. Dříve či později se blažené pocity „nervového sanatoria“ smísí s plíživým pocitem hladu. Musíš spěšně obnovit stav blaženosti zahnáním hladu nějakým rychlým pokrmem.
      Jedním z pokrmů, které nepotřebují nudnou, časově náročnou přípravu a přitom dávají velký prostor mužské kulinářské fantazii, jsou bezesporu špagety. Z jednoho balíčku se jich navaří plný kotel a za pomoci různorodých přísad a koření pak můžeš jíst každý den zcela (trochu) jiné jídlo.
      Pro tuto příležitost měj vždy v zásobě několik sáčků koření české značky Avokádo. První s jednoduchým názvem „Špagety“ obsahuje tymián, bazalku, dobromysl, rozmarýn, černý pepř, fenynkl a další. Jako příklad použití je na obalu uvedena příprava „Špaget se sýrovou omáčkou“. Tak to bude jídlem pro den první. Druhý sáček má název „Oregano“ a třetí „Bazalka“. U „Oregana“ je návod na „Špagety s rychlou omáčkou“, takže jídlo na druhý den je v suchu. U „Bazalky“ ve výčtu mnoha potravin a jídel, ke kterým se hodí nechybí těstoviny a ryby, proto třetí den budou „Špagety s rybičkami“.

Den první „Špagety se sýrovou omáčkou“

      Uvař všechny špagety v mírně osolené vodě, nejlépe podle návodu výrobce na obalu, hezky doměkka. Sceď a odděl první porci. Mezitím již můžeš pracovat na sýrové omáčce. Trochu mléka a smetany nech přejít varem, vmíchej měkký sýr (může být i bylinkový) a přidej pár kávových lžiček kapari (nesmí se to přehnat, aby nebyla omáčka moc kyselá). V malém množství omáčky rozšlehej vejce, přidej sůl a celé to okořeň směsí Špagety. Už jen chvíli povař a na konci přidej několik lžic nakrájených žampionů z plechovky, aby se ohřály a přitom nerozvařily. Uvařené špagety vmíchej do omáčky a je hotovo!

      Dobrá rada – veškeré nádobí které použiješ na přípravu sýrové omáčky umyj hned, jinak ošklivě zaschne, no a nebo ho rovnou vyhoď!

Den druhý „Špagety s rychlou omáčkou“

       Druhý den se s přípravou jídla vypořádáš rychle. Na rozehřátém oleji osmahni nadrobno nakrájenou cibuli a na kostičky nakrájený salám, přidej rajčatový protlak, rozetři česnek, špetku pepře a „Oregana“ a na kolečka nakrájené olivy. Trochu přisol a krátce podus. Špagety od včerejška buď ohřejí zvlášť v mikrovlnce, nebo na konci přidej do pánve. Na talíři dozdob strouhaným sýrem a na stole jistě nebude chybět kečup.

Den třetí „Špagety s rybičkami“

      Třetí den bude tvým chuťovým buňkám vládnout svět moře. Na pánvi v trošce rozpáleného oleje osmahni na malé kousky nakrájený česnek, přidej špagety rovnou z ledničky, vmíchej rybí masíčko v tomatě, přidej protlak či kečup a nezbytnou „Bazalku“. Všechno hezky promíchej, dokud není směs pořádně prohřátá. Pokud na konci vmícháš zbytek žampionů z plechovky, věci to jistě neuškodí. Stačí už jen dozdobit strouhaným sýrem a poslední večeře je hotová.

Pepa Sedlčanský, dosti dobře naložený

„webová kuchařka pro labužníky"

      Pro mlsné huby tu mám sedlčanský Hermelín, naložený do olejového pajcu (marinády). Je to mňamka jednoduchá, velmi chutná, vhodná k pivu a vínu. Tady je popsáno kudy na to.

      Hermelín si nakrájej nejdřív vodorovně napůl a pak na čtvrtky (nebo osminky). Je–li Pepa rozčtvrcen, uchystej si pajc. Do zavařovačky nalij olej. Záleží na vás, zda použiješ olej olivový či slunečnicový (nebo oba, půl na půl). Do oleje lupni jeden bobek (list vavřínu), jednu kouli nového koření, kus chilli papričky, malinkou špetku soli, trochu pálivé papriky, kus nati petržele a libečku, spoustu tymiánu (nebo provensálské koření, nebo dobromysl) a spoustu česneku nakrájeného na plátky. Dobře protřep a nech tak hodinku odstát. Pak už jen do pajcu naskládej nakrájeného Pepu ze Sedlčan. Hermelín musí být úplně a zcela ponořen v olejové marinádě. Takže, máš–li oleje málo, dolij! Sklenici s Hermelínem dej do chladna, ne však do lednice. Tím bys zpomalil nasakování chutí z koření a bylinek do sýru. Tak tři dny až týden trpělivě čekej, občas láhev protřepni. Plus mínus po týdnu čekání kup čerstvý chleba, nalij si tvůj oblíbený nápoj, vylov „Hermoš“ z „pajcu“, přihoď k němu pálivý kozí roh a už jen pomlaskávej.

Poznámka
      Místo Hermelínu můžeš klidně naložit třeba Balkánský sýr, na ten není třeba pajc dosolovat.

Nakládaní hermelíni

Petr Lang, osobní sdělení, jaro 2006

Suroviny
      x ks hermelínů, x stroužků česneku, koření (koriandr, dobromysl, provensálské koření, paprika, karí), olej (normální stolní), přísady (cibule, nakládaná kapie…)

Postup přípravy
    Každý hermelín rozkroj podélně na dvě kolečka, posyp kořením podle svého výběru (osvědčil se mi asi nejvíc koriandr se směsí divočina, taky s kari to bylo dobré; původně jsem to dělal jen s paprikou sladkou a pálivou a taky to šlo)

Poznámka
    Použitý olej po zkonzumování hermelínů je dobré si nechat (lednice), skvělé jsou na něm udělané třeba hranolky.

Mexikánský guláš (Chilli Con Carne)

„Dadalova nesladká kuchařka"
taky se tomu říká „Větry z Mexika", protože to trošilinku nadýmá. (vb)

      Mexikánský guláš je oblíbené a tradiční vydatné jídlo pro chladné dny. Vynikající mexikánský guláš neboli "Chilli con carne" neboli přeloženo ze španělštiny "chilli s masem", prý rád vařil proslulý americký herec Gregory Peck. Jídlo je přímo symbolem amerického Divokého západu a pochází z Texasu (? – kde je tedy to Mexiko?). Patří mezi jídla z "jednoho hrnce", který si vařili zlatokopové, když potřebovali nabrat sílu a energii k hledání drahého kovu. Pokrm se rozšířil rychle po celé Americe a není divu, že původní recept někde zapadl a není znám. Existuje však tisíce variant a každá rodina snad vaří tu svoji. V Texasu do " Mísy červeného" ("a bowl of red"), jak zde pokrmu říkají, nedávají fazole, jiní si ho naopak bez fazolí nedovedou představit. Další brojí proti majoránce a schvalují pouze a jen oregáno. Pokrm je to jednoduchý, praktický a snadno jim nakrmíš i větší společnost. A jako každý guláš, nejlépe chutná druhý den.

Suroviny (pro 4 osoby)
      1/2 kg masa (hovězí, vepřové, kuřecí), 3 lžíce sádla (oleje), 4 cibule, kmín, 4 stroužky česneku, miska přes noc namočených fazolí, sůl, 100 g uzeniny (uzené maso, klobása, párek apod), 2 menší zelené papriky, 4 rajčata, chilli mleté, třtinový cukr, polohrubá mouka na zahuštění

Na posypání:
         strouhaný sýr, petrželka (lístky koriandru)

Postup přípravy:
      Maso nakrájej na malé kousky a prudce opeč na třech lžících sádla. Zvlášť zpěň čtyři drobně nakrájené cibule, vsyp kmín a plátky ze 4 stroužků česneku a osmahni. Přidej maso a podlij 1/4 litrem vývaru. Zasyp miskou přes noc namočených fazolí a pomalu pod pokličkou dus. Občas promíchej, po případě podlij.  Nezřídka (téměř vždy) dělám raději maso a fazole odděleně a smíchám je až je obojí měkké. Hotový pokrm servíruj posypany sekanou petrželkou, v Mexiku pak lístky koriandru.

Chilli Con Carne z mletého masa

Suroviny pro 4 osoby:
      800g mletého masa, 1 konzerva červených fazolí, 1 konzerva celých nakládaných rajčat, 4 – 6 stroužků česneku, 3 – 4 sušené chilli papričky, 1 velká cibule, 2 lžičky oregána, 2 lžičky anýzu, 4 lžíce rajčatového protlaku, 200 ml hovězího vývaru, sůl, pepř, olej, na ozdobu čerstvé chilli papričky (jalapenos)

Postup přípravy:
      V kastrolu rozpal olej a osmaž na něm nahrubo nakrájenou cibuli do sklovata. Ztlum žár asi na polovinu, přidej prolisovaný česnek, maso a za častého míchání opékej asi 15 minut. Poté osol, opepři a přidej oregáno, anýz a pokrájené chilli papričky (někdo je předem namáčí a zbavuje semen). Opeč (1 – 2 min.) a přidej rajčatový protlak, scezené fazole a rozmačkaná rajčata i s nálevem. V tuto chvíli můžeš též trochu podlít hovězím vývarem (já to nedělám, pokud místo červených fazolí použiji bílé fazole v tomatě i s nálevem)

Mlsounkovy kuličky na paprice

„web nn"

Suroviny:
      2 cibule, 500 g masitých rajčat, 2 zelené a 1 červená paprika, 6 lžic oleje, 1/4 l zeleninového vývaru, sůl, černý pepř, 1 lžička dobromysle, 1 stroužek česneku, 1 svazek petrželky, 500 g mletého vepřového masa, 2 vejce, 3 lžíce strouhanky, 1/4 lžičky mleté sladké papriky

Postup přípravy:
      Cibuli oloupej a drobně nakrájej. Spař rajčata, stáhni z nich slupku, zbav semínek a vykroj vnitřek. Paprikové lusky rozčtvrť, zbav je semínek a vnitřku, omyj a dej odkapat. Pak je nakrájej na proužky. Na pánvi rozpal 2 lžíce oleje a polovinu nakrájené cibulky osmaž do sklovata. Přidej papriku, krátce osmaž a zalij vývarem. Povař 5 minut. Přidej rajčata, osol, okořeň pepřem a dobromyslí a nech 15 minut dusit. Česnek oloupej, petrželku oper a nakrájej nadrobno. Rozpal lžíci oleje a zbývající cibulku na něm osmahni, přidej vylisovaný česnek a osmahni. Pak vše nechte vychladnout. Mleté maso promíchej se směsí cibule a česneku, přidej polovinu petrželky. Všechno smis s vejci a strouhankou, výrazně ochuť pepřem a paprikou a osol. Z masové směsi vypracuj kuličky, které opékej dohněda na 3 lžících oleje po dobu 10 minut. Zbývající petrželku nasypej na zeleninu a s masovými kuličkami uprav na talíři.