Kopr vonnný

(l. Anethum Graveolens, n. Dill-Spitzen, a. Dillweed)

      pochází z Orientu, z Íránu a z Přední Indie, tam je obecně nazýván „falešný anýz". V Evropě se datuje již od starověku. Je to jedna ze „staročeských" vonných bylin, která se používá dodnes. Latinské jméno pochází z řeckého „anethon" a v římské době to byl symbol vitality.

      Kopr je jednoletá bylina vysoká 45 - 75 cm s jemně členěnými modrozelenými listy a dutými stonky. V létě malé okolíky krémově žlutých květů střídají později tmavě hnědá semena.

      Používá se jako kořeni zejména do nálevů k nakládání zeleniny. Koprové silice se používají v parfumérii a při výrobě likérů.    

Pěstování kopru

      Sej jej na jaře a začátkem léta znovu, v řádcích nebo na malé plochy, na slunná, dobře odvodňovaná místa. Pěstuj jej dosti daleko od fenyklu, který se s koprem snadno cizosprašně opyluje. Kopr má rád slunné místo chráněné před větrem, je nenáročný na půdu, která by měla být vlhká, ne však mokrá nebo podmáčená. Lze ho vysévat na záhony společně s další zeleninou. Velmi dobře se snáší s okurkami a mrkví a má dobrý vliv na jejich zdraví. Je možné ho udržovat na záhonech „samovýsevem". Listy se sklízejí po celé léto, proto je vhodné vysévat kopr postupně od března až do poloviny srpna, aby nové rostliny stále dorůstaly

Sklizeň kopru

      Listy kopru sklízej podle potřeby, po odkvětu sklízej nať a semínka.

Jak uskladnit kopr na zimu

      Jemně nasekanou koprovou nať zmraz. Otrhané lístky a rozkvetlé vrcholíky i se semínky můžeš sušit. Sterilovaný, poměrně voňavý kopr se prodává běžně v obchodech.

Vlastnosti kopru

      Kopr se používá jako kořeni a aroma a do nálevu k nakládání. Často se z něj připravuje „koprová voda" ke zmírnění zažívacích potíží a nadýmání. Koprové silice se používají v parfumérii a při výrobě likérů.

      Kopr je znám ve všech kuchyních Evropy, ale i v řadě kuchyní Asie a Ameriky. Koprová nať je velmi vhodná do okurkového hlávkového, rajčatového i bramborového salátu. Dává se do pomazánek, do omáček a polévek. Kopr se někde přidává do kysaného zelí nebo salátu z kysaného zelí. Umleté koprové semeno je součástí okurkového, fazolového a zelného salátu. Celé rostliny kopru přidávej k nakládané zelenině (okurkám, cibulkám), koprovou nať pak do bylinkového octa a másla. Používej ji do vaječných jídel; je vhodná i k rybám a k masům dušeným na bylinkové směsi.

Příklady použití kopru

Tzatziky - řecký okurkový salát

Ainsley Harriot, Hrnečku vař"; řecká kuchyně

Suroviny na 2 porce:
      1 střední salátová okurka, 2 bílé husté jogurty (celkem 300 g) nebo kysaná smetana, 2 lžíce olivového oleje, 1 lžíce vinného octa, svazeček kopru, sůl, 1 – 2 stroužky česneku, na zdobení černé olivy

Postup přípravy:
      Okurku zbav slupky jen částečně tak, že vytvoříš podélné pruhy (působí to pak na plátcích okurky ozdobně) a nastrouhej ji na plátky. Šťávu z okurek dobře vymačkej přes síto nebo jen tak v dlaních (já odstraňuji tekutinu z okurky i jogurtu přes plátýnko). Bílý jogurt bez příchuti rozšlehej s olivovým olejem, vinným octem, přidej nastrouhaný česnek, nasekaný kopr, vše zamíchej a nalij na okurky. Salát podávej jako předkrm s bílým chlebem, nebo jako salátovou přílohu. V obou případech jej dej do studena vychladit a při podávání ozdob vypeckovanými černými olivami.

Sleď naložený v oleji s jogurtem

My rádi jíme", TV Nova, podle Vlastimila Harapese)

Suroviny:
      500 g sledě naloženého v oleji

Na omáčku:
      500 g bílého jogurtu, 4 zelená jablka, 100 ml smetany, 4 lžíce brusinek, 1 velká cibule, čerstvý kopr, bílý pepř a sůl

Postup přípravy:
      Jablíčka nakrájená na kostky smíchej s jogurtem, přidej cibuli, kopr, pepř, sůl a omáčku dej vychladit do lednice. Sledě vyjmi z oleje, stoč a smotek zajisti párátkem. Smotky ze sleďů polož na omáčku na talíř do jehož středu navrš brusinky. Jako přílohu podávej pečivo.

Kulajda

(vb)
Suroviny:
      1 l kuřecího vývaru, sterilovaný nebo čerstvý kopr, 3 větší brambory, sušené nebo čerstvé houby, 1 zakysaná smetana, 4 lžíce hladké mouky, 2 lžíce másla, sůl, drcený kmín.

Postup přípravy:
      V kuřecím vývaru vař houby, nejvhodnější jsou čerstvé lišky, které polévku chuťově nejvýrazněji obohatí. Přidej kopr, brambory na kostičky a kmín. Nakonec zahusti polévku kašičkou, kterou si připravíš ze smetany, mouky, a másla. Polévku podávej s vejci, buď uvařenými  natvrdo, nebo nejlépe se ztracenými vejci vařenými v polévce, nebo se smaženými vejci. Polévku na talíři dochuť octem.

Vařené závitky z platýze s cuketou a koprovou omáčkou

Prima vařečka", TV Prima, říjen 2000

Suroviny:
      4 filety z platýze (bez kůže), 400 ml rybího vývaru, 4 rajčata, 2 cukety, 4 lžíce másla, sůl, pepř, 4 šalotky, 100 ml bílého vína, kopr

Postup přípravy:
      Rybí filety omyj, osol a opepři a vlož na ně pokrájený kopr. Pak je stoč do ruličky, sepni párátkem nebo zabal do pečící folie a vař na mírném ohni pod bodem varu asi 6 – 8 minut. Roličky vyjmi, odstraň fólii a udržuj v teple. Rajčata oloupej a zbav vnitřku. Cukety pokrájej na tenké plátky a opeč na obou stranách, osol, opepřei, vyjmi a také udržuj v teple.
Příprava omáčky
      Šalotku zpěň na másle a krátce pak na něm podus i rajčata, vše zalij vínem a povař. Do této omáčky vmíchej dvě lžíce másla a už ji nevař. Podle chuti osol, opepři a na talířích zdob koprem.
      Jako přílohu podávej brambory.

Losos v listovém těstě s rajčatovou omáčkou

Prima vařečka, TV Prima, listopad 2000

Suroviny:
      400 g čerstvého lososa, čerstvý kopr, sůl, bílý pepř, 350 g listového těsta, 1 vejce, 1 citrón, petrželka na ozdobu.

Postup přípravy:
      Listové těsto rozválej na plát obdélníkového tvaru, polož na plech a poklaď koprem. Pak na kopr polož porce lososa v celku, osol, okořeň bílým pepřem a poklaď opět koprem. Zaviň, okraje zmáčkni a povrch můžeš ozdobit povrchovými čarami např. pomocí "rádýlka" na těsto. Povrch potři rozšlehaným vejcem a peč v předehřáté troubě 20 minut při 170°C. Podávej s omáčkou z rajských jablíček.

Těstoviny s tuňákem a koprem

moje rodina.cz

Suroviny:
      2 lučiny, 1 konzervu tuňáka, 300 g těstovin, 2 lžičky kopru, sterilovaná okurka, mléko na zředění

 Postup přípravy:
      Lučinu rozmíchej v mléce a za stálého míchání povař na mírném ohni, dokud se sýr nerozpustí. Přidej tuňáka, kopr a drobně nakrájenou okurku. Omáčkou přelij  uvařené těstoviny.