Levandule

(l. Lavendula officinalis) 

     Tato vonná fialově kvetoucí bylinka se hojně pěstuje v oblasti Provence v jižní Francii. Levandulová pole najdete i v Chorvatsku, zejména ve vnitrozemí ostrova Hvar, který je levandulovou vůní proslulý.

      Bylinka kvete v období celého měsíce června a sklízí se často až do konce srpna. Svou velmi příjemnou vůni působí blahodárně na všechny naše smysly. Příznivě ovlivňuje nervovou soustavu, má antibakteriální účinky, tiší bolesti hlavy, povzbuzuje krevní oběh a zmírňuje následky bodnutí hmyzem. Používá se také při únavě, depresích, podrážděnosti a nespavosti, odbourává únavu a stres, depresi, přecitlivělost a hněv. Je vhodný pro děti.

Pěstování levandule

      Pěstování levandule ze semen není snadné, ale pokusit se o to můžeš. Hlavně nezapomeň dát květináč ke světlu, nejlépe na okno a hojně zalévat. Lepšího úspěchu dosáhneš, když koupítš hotové sazenice.

Sklizeň levandule

      Levandulové květy sklízej v období plného rozkvětu.

Jak uskladnit levanduli

      Květy levandule uchovávej sušené, nebo ve formě levandulového oleje..

Vlastnosti levandule

      Levandulové květy můžeš koupit v obchodě už nasušené nebo v podobě různých esencí a olejů. Olej je jemně ochlazující, neutrální, pomáhá na všechny disharmonie. Snižuje horečky, léčí popáleniny, štípnutí hmyzem, ekzémy, dermatitidu, vředy, herpes, revma, neurózy,  infekce v uchu, bolesti hlavy, nachlazení, chřipku, bronchitidu, vysoký krevní tlak, srdce, stres, změny nálady, suchou pokožku, akné a padání vlasů.

Příklady použití levandule

Péče o pokožku

      Levandulový olej má chladivé účinky. Večer po opalování lehce vmasíruj olej po celém těle. Budeš příjemně ochlazen a tvoje pokožka bude i pevnější a méně náchylná k olupování opálené kůže. Po delším chození naboso zjistíš, že tě chodidla pálí, otékají a někdy se objeví i puchýře. Dej pár kapek oleje do nádoby s mírně teplou vodou a nech v ní nohy tak 1 hodinku odpočívat. Drobné ranky se vydezinfikují a nohy budou krásně uvolněné.

Péče o tělo

      Dopřej levandulovou lázeň celému svému tělu. Napusť vanu teplou vodou a nalij do ní asi 1 lžíci levandulového oleje, nebo svař sušené květy (2 polévkové lžíce květů ve 2 litrech vody) a nalij odvar do vany. Pak se do lázně alespoň na 1 hodinu ponoř, relaxujta nasávej příjemnou vůni.

Problematická pleť

      Do obyčejného denního krému vmíchej pár kapek levandulového oleje a nanes na tvář. Tento krém má uklidňující účinky, působí protizánětlivě a navíc reguluje mastnotu v tkáních. Takový krém si můžeš udělat i na ruce, v tom případě ale smíchej s olejem raději mastnější krém.

Voňavé skříně

      Moli levanduli přímo nenávidí. Malý sáček naplň levandulovými květy. Zavěs ho do šatníku a moli nemají šanci. Pokud jsi trochu zručný a nápaditý, může ti takový sáček posloužit i jako malý dárek.

Domácí práce

      Do vysavače se běžně prodávají různé vůně i levandulová. Zkus do napařovací žehličky přikápnout pár kapek levandulové esence a i to žehlení bude příjemnější.