Máta peprná

(l. Mentha piperita HUDS)

     je trvalka, z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Existuje mnoho druhů mát a Máta peprná je jejich mnohonásobným křížencem. Druh vznikl křížením máty vodní (Mentha aquatica) a máty klasnaté (Mentha spicata)., který se v přírodě v divoké formě vůbec nevyskytuje.

       Máta je častá v jídlech francouzské a balkánské, jihoevropské, arabské a asijské kuchyni, kde neodmyslitelně patří ke skopovému masu (alžírský Šerbah, španělská Chanfaina z jater, perské skopové kotlety). I ve staročeské kuchyni mívala své nezastupitelné místo. Osvěžující mentolová vůně předurčuje mátu pro použití do nápojů nebo pro přípravu léčivých čajů. Vždy doprovází jahody se smetanou zapíjené sektem (Wimbledon).

Pěstování máty

      Mátu můžete pěstovat na zahrádce nebo na balkónu. Sazenice získáte dělením starých trsů na jaře nebo na podzim. Sazenice máty na zahrádce sázejte ve vzdálenosti 50 x 20 cm. Množí se z oddenků. Vyžaduje vlhčí humózní půdu v teplejších polohách, chráněných před zimními větry. Daří se jí v polostínu například pod ovocnými stromy, zde však mají byliny o něco méně silice. Na záhoně máta vydrží tři až pět let.

Sklizeň máty

      Listy sbírejte těsně před květem (od května do září) pro potřebu v čerstvém stavu nebo i k sušení nebo mražení. Před sběrem rostliny pečlivě prohlédněte, jestli nejsou napadeny rzí (rezavé tečky na listech).

Jak uskladnit mátu na zimu

      Zmrazujte jen mladé lístečky. Pro přípravu nápojů zmrazte jednotlivé lístečky do ledových kostiček. Mátu nakládejte do octa nebo oleje a pak použijte pro přípravu jehněčího a nebo exotických pokrmů. Můžete ji sušit pro přípravu voňavého čaje. Sušenou mátu skladujte nejdéle rok, a to v dobře utěsněné nádobce.

Vlastnosti máty

       Máta mívala své slavné místo ve staročeské kuchyni, říkalo se jí „balšám", známá jsou „Vajíčka s balšámem". Další lidové názvy: „fefrmincka, větrná bylina, bylina Matky Boží, koření fefrmincové, máta pepřová, máta římská, máta zahradní, minta, náma, peprnej balšám, větrové koření".
       Je velmi oblíbená u Angličanů zejména v jejich slavné „Mint sauce", na kterou jsou velmi pyšní.
      Osvěžující mentolová vůně předurčuje mátu pro použití do nápojů nebo pro přípravu léčivých čajů, zvláště při nemocech žlučníku a jater. Denní dávka jsou 2 lžičky máty v 1,5 l vody. Přidána do pokrmů tlumí křeče zažívacího traktu, zmírňuje nadýmání, povzbuzuje chuť k jídlu, ovlivňuje vylučování žluče. Zevně se používá na obklady čela při bolestech hlavy, odvar jako kloktadlo atd.
      Čerstvou mátu můžete přidat do nádivek, smetanových sýrů, tvarohových pomazánek, libanonského jogurtu, k dušené zelenině (kapusta, mrkev, hrách, pórek), nebo ji začlenit do bylinkových marinád. U nás se její použití bohužel omezuje převážně jen na přípravu čaje ze sáčků.

Příklady použití máty

Kuřecí salát s rajčaty a žampiony

„Prima vařečka", TV Prima, 2000

Suroviny:
      uvařené kuřecí maso, 3 rajčata, 10 žampionů, chilli omáčka, sůl a pepř

Na zálivku:
      majonéza (můžete vynechat),  zakysaná smetana, máta peprná, chilli paprička, strouhaný křen

Postup přípravy:
      Kuřecí maso, oloupané žampiony a rajčata nakrájejte, přidejte chilli omáčku, osolte a opepřete. Zlehka promíchejte. Zalijte zálivkou připravenou smícháním uvedených přísad v jiné misce.

Rybí kuličky ze solené tresky

(Bolinos de Bacalton - Portuguese Cod Cakes)
„Dvě dámy při těle", TV Spektrum, 2001

Suroviny:
      treska (třeba i nasolená), máta, petrželka, víno, brambory, tři žloutky, sníh ze tří bílků, portské, nebo sherry či podobně sladké víno, barevný pepř, drcený

Postup přípravy:
      Máte nasolenou tresku. Na začátku je solená treska vždy tvrdá jako dřevo, a tak ji dejte na 24 až 36 hodin do vody. Ideální je když vám kuchyní protéká potok, tak jak to mají v portugalských klášterech. Vodu tedy musíte stále vyměňovat, abyste odplavili sůl, nebo ji dejte do mísy a pusťte na ni vodu. To ale nerady vidí vodárny a také naše peněženky.

      Tresku máte vymáčenou a povařenou asi 20 minut až půl hodiny záleží na tloušťce ryby. Teď ji rozdělte na malé kousky. Dá se to zvládnout i dvěma vidličkami, ale udělejte to stařičkým způsobem jak to dělají v Portugalsku. A to uděláte tak, že zabalíte ryby do utěrky a mnete je tak dlouho dokud se nerozpadnou na malé vločky. Občas vás píchne do ruky nějaká ta kostička, ale je to lepší než si ji zapíchnout do krku.

       Když je to hotové, dejte rybu na pánev, přidejte najemno nakrájenou cibulku a rozmačkané brambory; ty by to měly spojit. Bez nich by byla chuť jídla příliš intenzivní. Přidejte petržel a mátu. Máta je velmi dobrá. Ještě přidejte tři vaječné žloutky, kapku portského vína. Může to být i madeira, sherry, nějaké ze sladších druhů; ne příliš suché. Teď přidejte drcený černý pepř a hodně tuhý sníh z bílků a zapracujte ho do směsi. Sníh způsobí, že to bude lehoučké a křupavé.

      Ze směsi formujte taková malá torpéda, přehazováním z dlaně do dlaně. Nemusí to být kdoví jak hladké, protože po usmažení bude všechno krásně křupavé. Rozpalte hodně oleje a ještě před smažením se přesvědčte, že je olej opravdu rozpálený, jinak by nebyly kuličky křehké, ale blátivé. Smažte je tak dlouho až jsou celé zlatavé a křupavé. Nikdy jich nedávejte na pánev moc. Smažte je po částech a udržujte olej na správné teplotě. Tak a je to! Jsou pěkně zlaté a tak pokračujte dál a dál až jsou všechny usmažené, pak je dejte ještě na chvilku do trouby.

Melounový salát se sýrem feta a červenou cibulí dle Nigelly

Nigella Lawson, „Forever Summer", upraveno pro DDK v září 2004
      Kombinace melounu a sýru feta - jde neuvěřitelně, až fantasticky dohromady; je pikantní a osvěžující zároveň. Feta a vodní meloun jsou hlavní ingredience následujícího salátu, ale ještě předtím nakrájíme červenou cibuli na drobné půlměsíčky a naložíme do šťávy z limetek. Cibule bude pak neuvěřitelně krásná, taková až zářivě růžová. Co je však hlavní, že se zároveň zbaví své přirozené štípavosti. Takto naloženou ji můžeme bez obav sníst. Do tohoto salátu je dobré všechno nakrájet nahrubo, na velké kusy, tak akorát do pusy. Je to středovýchodní varianta jednoho řeckého salátu, který se uplatňuje ve velkém horku, kdy člověk potřebuje něco co je sladké, slané a plné tekutiny zároveň.

Suroviny:
      1,5 kg melounu, 3 středně velké červené cibule, na půlměsíčky, 2 limetky, 250 g sýru feta, 100 g vypeckovaných černých oliv

Postup přípravy:
      Meloun zbavte zelené slupky odkrojením od dužiny nožem a nakrájejte jakoby na trojúhelníky, ale to není nutné. Nakrájenou cibuli polijte citrónovou šťávou a nechte odležet. Posléze můžete všechny ingredience smíchat v míse, ze které budete salát jíst. Takže na kousky melounu rozdrobte kousky sýru feta, přidejte černé vypeckované olivy a marinovaná cibule přijde nakonec. Má teď jemnou sladkou chuť a vůbec nechutná jako cibule. Přidejte tam i šťávu po cibuli, která se vypotila a zůstala v misce, kde jsme ji marinovali. Ještě přidejte trošku oleje, ale ne moc. Zbývají už jen nahrubo nasekaná petrželka a máta. Teď na závěr všechno promíchejte; nejlépe rukama.

Koláč plněný kreolskými jablky

„Prima vařečka, TV Prima, leden 2001

Suroviny:
      linecké těsto, jablka pokrájená na čtvrtky, moučkový, skořicový a krystalový cukr, povidla, loupané mandle, máta

Postup přípravy:
      Plátem lineckého těsta vyložte koláčovou formu. Na ohřátou pánev dejte máslo, pak cukr a umíchejte karamel, do kterého přidejte čtvrtky jablek, aby se pěkně obalily. Jablka vložte do formy na rozprostřené těsto jako náplň, potřete je povidly a posypte loupanými mandlemi. Přidejte čerstvou mátu. Pečte při 200°C po dobu 20 – 25 minut.

Jogurt s čerstvou mátou

Linda McCartney, „World of Vegetarian Cooking"

Suroviny:
      4 lžíce jemně nasekané máty , 300 ml bílého jogurtu (nebo sójového jogurtu), citrónová šťáva podle chuti, sůl a černý pepř podle chuti

Postup přípravy:
      Nasekanou mátu zamíchejte do jogurtu, ochuťte citrónovou šťávou, solí a pepřem. Směs ponechte stát nejméně půl hodiny, aby chuť máty přešla do jogurtu. Vypijte!

Sametové kladivo

Ze Zlaté knihy Mary Berry, Dezerty a cukroví, Americké ledové poháry, str. 228, SlovArt Praha, 2001

      Americké ledové poháry - jsou velmi oblíbené nápoje podávané na různých společenských setkáních, zejména pořádaných v teplém počasí a v přírodě. Podávají ve vysokých vychlazených sklenicích, hezky ozdobených ke zvýšení přitažlivosti. K tomu přispějí větvičky čerstvých bylinek (např. máta) a plátky ovoce (např. plátek karamboly), které se výborně hodí k ovocným nápojům, zatímco čokoládová kávová zrnka chutnají dobře s nápoji s čokoládou nebo kávovou příchutí. Například "Sametové kladivo" vypadá chladně a elegantně ozdobené snítkou máty a pomerančovým klínkem a spirálkou zavěšenými na okraji sklenice.

Suroviny na 4 porce:
      600 ml změklé vanilkové zmrzliny, 2 lžíce pomerančového likéru, 2 lžíce koňaku, snítky máty

Postup přípravy:
      Elektrickým šlehačem ušlehejte všechny přísady; nesmíte je přešlehat, aby nápoj nebyl hustý. Ihned nalijte do vychlazených sklenic na víno, každou porci ozdobíme snítkou máty, pomerančovým klínkem a spirálou z pomerančové kůry, kterou zavěste na okraj sklenice.