Pažitka

(l. Allium Schoenoprasum, n. Schnittlauch, a. Chieve)

      pochází pravděpodobně ze Středomoří. Roste planě v Evropě, Asii, Severní Americe, především podél vodních toků. Jako koření se používala už ve staré řecké a římské kuchyni. V Číně a Indii se pěstují statnější druhy pažitky, které mají o něco výraznější příchuť po česneku a současně jsou nasládlé.

      Pažitka je spolu s petrželkou dodnes nejoblíbenější "polévková zeleň" a pěstuje se snad na každé zahrádce. Tvoří husté trsy dutých rourkovitých listů, které vyrůstají z drobných cibulek. Pažitka kvete fialovými květy, ty jsou ale pro pěstování spíše nežádoucí

      Pažitka je důležitý zdroj vitamínu C. Podporuje trávení, má vliv na chuť k jídlu a na snižování krevního tlaku.

Pěstování pažitky

      Pažitka je vytrvalá rostlina, která tvoří mohutné trsy, proto potřebuje dobrou zeminu. Množ ji  dělením trsů. Vezmi nůž nebo rýč a rozděl kořenné trsy na libovolnou velikost, získáš více rostlin, ale také je oživíš. Druhým rokem pažitce narostou květní stvoly, které nemají pro rostliny žádný význam. V průběhu roku ořezávej nadzemní části, aby pažitka nevykvetla. Trs můžeš přesadit i do květináče, abys ji mohl sklízet i přes zimu a na jaře opět vysadit.

Sklizeň pažitky

      Pažitku pravidelně zastřihuj, aby měla stále nové, čerstvé a chutné výhonky. Pokud to neučiníš nasadí fialové rozcuchané květy. Jsou sice legrační, ale pažitka tím však přijde o svou jemnou česnekovou chuť.

Jak uskladnit pažitku na zimu

      Zelené stonky jemně nasekej a zamraz. Zmražené uchovej v mrazničce v mikrotenovém sáčku. Sušení pažitky se nevyplácí.

Vlastnosti pažitky

       Pažitka je významným zdrojem vitamínu C. Obsahuje i mnoho karotenu, další vitamíny, silice obsahující síru, hodně sodíku a vápníku, draslíku, fosforu, železa a síry. Podporuje trávení, má vliv na chuť k jídlu a na snižování krevního tlaku.

      Používá se ve všech evropských kuchyních, v čínské, indické i v severoamerické kuchyni především jako zelené koření do polévek, omáček, do vaječných jídel, do bylinkového másla, na zdobení čerstvých zeleninových salátů, na přílohy (ryže, brambory), do pomazánek máslových, tvarohových a sýrových, na ozdobu pečených mas a ryb, na obložené chlebíčky atd.

Příklady použití pažitky

Gándiho bramborák

Plackoviště Hare Kršna, bramborák nezvyklé exotické chuti
kucharka.bloguje.cz, „webová kuchařka pro labužníky"

Suroviny a pracovní postup:
      Základem jsou brambory, jejich počet se řídí podle počtu strávníků. Já pro dva jedince dávám tak sedm velkých hlíz.

     Brambory oškrabej, nastrouhej nahrubo a vymačkej z nich co nejvíce tekutiny, pak je osol. Na suché pánvi asi minutku osmahni jednu (až 1,5) lžičky kari (to podle toho, jak moc aromatické kari máš), teplem se krásně zvýrazní její chuť a vůně. Kari vmíchej do bramborového těsta.

      Těsto dej do pekáče a vytvoř nepříliš tlustou placku, spíš tenčí než tlustší. Placku zespoda opeč a obrať. Nejlépe naběračkou, v ní vytvoř důlky (počet dle libosti), do kterých rozklepni vajíčka. Co důlek to vajíčko. Rozpal troubu a bramborák v ní dopeč, až jsou vejce tak akorát a placka je zlatavě křupavá. Celé to posypej sekanou pažitkou.

      Gándiho indický bramborák tě překvapí velmi nevšední chutí a vůní. Zapíjet můžeš pivkem, ale ani suché bílé vínko není od věci.

Květákové palačinky

rozhlas.cz/cb/porady, „Receptář je náš - Rady nejen do zahrady - Recepty"

Suroviny na 4 porce:
      1 menší květák, 100 g točeného salámu, hladká mouka, vejce, mléko, kečup, máslo, pepř, sůl, pažitka.

Pracovní postup:
      Z vejce, mouky a mléka zadělejtběžné palačinkové těsto, trochu osol a nech chvíli stát. Květák uvař ve slané vodě doměkka, nadrobno rozsekej, salám nastrouhej a spolu s pažitkou vmíchej do palačinkového těsta. Trochu opepři a na másle peč palačinky, ty potři kečupem a zaviň. Na talíři je posypej strouhaným sýrem, nebo je dej do vymazané zapékací misky, posypej sýrem a zapeč v troubě.

Rösti s pažitkou a olivami

Chuťovka - bramborové placičky zdobené kysanou smetanou s kořením Tzatziki, pažitkou a olivami
mojenoviny.cz/recepty_a_vareni

Suroviny:
      350 g brambor, tuk, 1 cibule, 125 g kysané smetany, mletý pepř, olivy, citrónová šťáva, 2 lžičky koření Tzatziki, pažitka, sůl

Pracovní postup:
      Nakrájenou cibulku nech osmažit na tuku. Brambory nastrouhej a přimíchej je k cibuli, osol, opepři a doměkka opeč, potom nech vychladnout. Bramborovou hmotu potom po lžičkách smaž v rozehřátém tuku z obou stran. Smetanu rozmíchej s citrónovou šťávou a vmíchej koření Tzatziki. Na každý bramboráček dej lžičku směsi posypej pažitkou a ozdob olivou.

Chřestový salát s jogurtovou zálivkou

labuznik.com

Suroviny:
      500 g bílého chřestu a 500 g mladého zeleného chřestu, sůl, lžičku cukru, lžíci másla, 200 g žampionů, červenou cibuli, 2 lžíce sherry octa, 3 – 4 lžíce oleje, bílý pepř, 6 lžic jogurtu, 2 lžíce sekané pažitky, řeřichu.

Pracovní postup:
      Bílý chřest oloupej, u zeleného pouze odkroj konce. Přiveď k varu vodu se lžičkou soli a cukru, vlož chřest a vař 15 min. Vyjmi a nakrájej na 3 cm dlouhé kousky. Olej a ocet zřeď 2 lžícemi chřestového odvaru, osol, opepři, nalij na chřest, přidej jemně nakrájenou cibuli, promíchej. Chřest a půlky sterilovaných žampionů uprav na talíře. Na zálivku rozšlehej jogurt, osol, opepři a přidej pažitku. Ozdob řeřichou.

Rýže se zeleninou a kari

bedrunka.unas.cz/recepty/ryze.htm

Suroviny:
      250 g rýže, 1 svazek polévkové zeleniny, 200 g mrkve, 30 g másla, 650 g masového vývaru, 30 g oleje, 2 lžíce kari koření, 150 g šunky, 200 g taveného sýra, 2 lžíce nasekané pažitky a kopru, sůl, pepř

Pracovní postup:
      Na rozehřátém másle nech rýži zesklovatět, zalij vývarem a pod pokličkou dus 20 minut. Mrkev nakrájej na hranolky, ostatní zeleninu na kostičky, vše nech zesklovatět na oleji a 5 minut podus. Uvařenou rýži osol, opepři, ochuť kari přidej nasekaný kopr, pažitku a tavený sýr. Šunku nakrájenou na plátky a dušenou zeleninu přidee k rýži a důkladně promíchej. Před podáváním posypej petrželkou.

Žampiónová polévka

Dadalova nesladká kuchařka"

Suroviny na 4 porce:
      500 g žampiónů, cibule 1 kus, sůl, bílý pepř, 1½ lžíce polohrubé mouky, 750 ml masového vývaru z kostky , 1/2 citrónu, 1/2 svazku pažitky, 11/2 lžíce másla, rostlinný tuk, 100 g (1/2 kelímku) smetany ke šlehání 

Pracovní postup
      Žampióny omyj a nakrájej na plátky. Cibuli pokrájej na kostičky. V hrnci zahřej dvě třetiny připraveného tuku. Za stálého obracení osmaž čtvrtinu žampiónů. Osol, opepři a vyjmi. Poté do nádoby přidej zbylý tuk, na kterém cibuli smaž, až zesklovatí. Zapraš ji moukou a osmaž, do jíšky přilij vývar, pak přidej zbylé žampióny a asi 8 minut je povař. Nastrouhej kůru z citrónu a vymačkej šťávu. Pažitku oper, osuš a nadrobno ji nasekej. Ze smetany ušlehej tuhou šlehačku. Polévku metlou rozšlehej na pyré. Krátce prohřej, ochuť solí, pepřem, citrónovou šťávou a kůrou, vmíchejte šlehačku. Do talířů přidejte pečené žampióny a pažitku.

Kořeněná máslová pomazánka

sweb.cz/certik2000/recepty/pomazanky.htm,Čertíkova kuchařka"

Suroviny na 4 porce:
      15 dkg másla, 1 lžička soli, 1 lžička citrónové šťávy, 1 lžíce kopru, estragon, kerblík, petrželka, kmín, šťovík, pažitka, pepř

Pracovní postup:
      Máslo utři na krém, smíchej se solí, citrónovou šťávou a kořením. Dobře opepři.