Tymián

(l. Thymus vulgaris)

       je aromatická bylinka, dříve nazývaná vlašská mateřídouška" , která byla již odedávna užívána jako koření a lék. Patří do čeledi hluchavkovitých (Lamiacea) a je blízce příbuzný našemu domácímu druhu, mateřídoušce obecné (Thymus serpyllum). Pěstuje se hlavně ve Středomořských oblastech ve Španělsku, Albánii, Itálii, Francii a Řecku.

      Tymián je polokeř 20 – 30 cm vysoký. Lodyhy jsou vystoupavé, v dolní části dřevnatějící. Listy jsou čárkovité až elipčité, celokrajné, na okraji podvinuté. Po rozemnutí nápadně voní. Tymián kvete fialově až bíle, květy jsou uspořádány do několika lichopřeslenů, které tvoří vrcholový lichoklas.

Pěstování tymiánu

      Tymián pěstuj na slunném místě chráněném před prudkým větrem. Půdu vyžaduje lehkou, písčitohlinitou, mírně vápenitou. Dobře snáší suché podnebí.

       Rostlina dospívá dost pomalu, a tak je lepší koupit sazenice na trhu. Ze semen jej můžeš pěstovat, ale získáš nejednotné potomstvo. Pokud se k tomu rozhodneš sej semena v březnu až dubnu přímo na místo a do řádků vzdálených asi 40 cm. Semena vlož jen na povrch půdy a pouze lehce přitisknie, protože klíčí světlem.

       Můžeš použít zakoupené předpěstované sazenice. Rostlinu můžeš začlenit i do skalky, je malá, a proto se dá pěstovat i v truhlíku nejlépe za jižním oknem. Po odkvětu musíš rostlinu asi ve třetině seříznout, potom zesílí a zkošatí. Pro potřeby jedné rodiny bohatě postačí záhonek 0,5 m x 0,5 m.
       Tymián zalévej jen mírně v suchých obdobích a nepřihnojuj. Na pěstování je nenáročný, je to trvalka, ale v našich podmínkách vymrzá, proto ji na zimu seřízni a přikryj chvojím. Pozor, jestliže je rostlina ve velmi výživné půdě, ve stínu a je hodně zalévaná, potom není příliš aromatická.

Sklizeň tymiánu

      Pro kuchyňskou spotřebu je nejlepší sklizeň v létě, kdy horké slunce povzbuzuje jeho vůni a chuť. Ale nenech jej příliš vyprahnout. Sbírej list tymiánu (Folium thymi) včetně květních zakončeních nebo celou nať (Herba thymi) od června do září, v době, kdy jednotlivé lodyhy začínají kvést.

      Léto je také období kdy můžeš bylinky zastřihnout; tím podporuješ jejich růst. U tymiánu, stejně jako u dobromyslu, můžete směle ostřihat všechny nové oddenky.

Jak uskladnit tymián na zimu

      Zmraz celé mladé větvičky. U dřevnatých stonků zmraz jen otrhané lístečky. Tymián lze dobře sušit, nejlépe celé větvičky i s květy, taková bylinka je v pokrmu jemnější. Tymián lze nakládat do octa, nejlépe z červeného vína, nebo do oleje případně společně s česnekem a zrnky pepře.

Vlastnosti tymiánu          

      Tymián tvoří součást bylinkové kytičky „Bouquet garni", rozšířeného způsobu ochucování pokrmů ve Francii. Jinak se používá při uzení masa, dává se do sýrů, sekaných mas, salátů, hrachových a fazolových pokrmů, ke zvěřině, k nakládání okurek, k zelenině, přípravě ryb a na italskou pizzu. V Německu je v oblibě spolu s bobkovým listem do kysaného zelí.

      Tymiánová silice je velmi aromatická a má ve větším množství až nahořkle štiplavou chuť. Jako koření tymián používejte maximálně asi tři čajové lžičky na 1 kg potravin.

Příklady použití tymiánu

Roštěná na tymiánu

recepty.ekucharka.cz

Suroviny:
      750 g roštěnce, sůl, pepř, 120 g oleje, 2 rajčata, 2 polévkové lžíce sekané petrželky,1 cibule, 3 stroužky česneku, 1 kávová lžička tymiánu, worcester,

Postup přípravy:
      Nakrájené roštěnky mírně naklepej, okraje nařízni, osol, opepři a nalož do marinády připravené z oleje, jemně nakrájené cibule a prolisovaného česneku. Po 4 hodinách rozležení (může být i déle) roštěnky vyjmi, marinádu z nich setři a v trošce horkého oleje po obou stranách opeč. Přidej veškerou marinádu, lžičku tymiánu, nasekanou petrželku, promíchej s roštěnkami a ještě chvíli restujte. Podle potřeby dosol a dochuť několika kapkami worcesteru. Roštěnky přelij na talíři kořeněným výpečkem a přizdob rajčaty. Jako přílohu podávej vařené brambory nebo chléb.

Žampiony na tymiánu

foodlife.cz

Suroviny pro 4 osoby:
      500 g žampionů, 1 svazek petrželky, 4 stonky čerstvého tymiánu, 2 šalotky (4 malé cibule), 1 stroužek česneku, 6 lžic olivového oleje, 3 lžíce suchého bílého vína, 1 bobkový list, 3 zrnka černého pepře, 1 citron

Postup přípravy:
      Žampiony očisti, případně omyj. Velké klobouky rozpul. Omyj a osuš petrželku a tymián. Lístky ze stonků otrhej. Oloupanou šalotku nebo cibuli a česnek nasekej. Z citronu odkroj asi 15 cm dlouhý, tenký proužek kůry a nakrájej ji na jemné nudličky. Vylisuj citrónovou šťávu. Rozehřej polovinu oleje. Vlož cibuli a česnek a nech zesklovatět. Přidej žampiony a za stálého míchání je opékej do světle hněda. Přidej sůl, víno, citrónovou kůru a šťávu, bobkový list, petrželové a tymiánové stonky a zrnka pepře. Dus asi 15 minut na velmi mírném ohni. Sejmi z ohně a odstraňte stonky bylinek. Přimíchej žampiony, zbývající olej a bylinkové lístky. Přikryté nech marinovat asi 6 hodin na chladném místě.

„Šnicle“ v obráceném kabátku

Slavnostní řízky naruby
kucharka.bloguje.cz, „Webová kuchařka pro labužníky"

Postup přípravy:
      Pro extra slavnostní oběd si šnicle udělej trochu jinak. Den předem si naporcuj kus mrtvého prasete na jednotlivé řízky, naklepej je a nalož do pajcu. Maso naskládej do mísy a zakapej olejem (ne moc a taky ne málo), osol (máš-li bylinkovou sůl, lupni ji tam), opepři, zakapej sojovou omáčkou, posypej tymiánem nebo mateřídouškou, přidej lisovaný česnek a zakápni citrónovou šťávou. Všechno dobře promíchej a šoupni to do ledničky, ať se ti masénko do druhého dne pěkně odleží. Zároveň si taky ukuchti bramborový salát, jako příloha je k řízkům vynikající a jak známo, druhý den chutná nejlépe.

      Druhý den řízky obal. Nejprve ve strouhánce a teprve potom ve vajíčku (samozřejmě osoleném), proto se tohle papu jmenuje „řízky naruby". Pozor, ve chvíli, kdy řízek obalíš ve vajíčku, ihned ho prdni do oleje a smaž. Tyhle řízky naruby se nedají obalit do foroty, protože vejce začne stékat a na mase se ti vytvoří taková nepěkná blemcavá hmota. Smaž velmi zvolna a pomaličku.

      Řízky naruby rozhodně vyzkoušej, jsou krásně šťavnaté a takto obalené si udrží báječnou chuť pajcu, ve kterém se válely. Zapíjej vychlazeným pivkem, nebo suchým bílým vínkem.

Srnčí guláš po myslivecku

myslivost.wz.cz/recepty.html

Postup přípravy:
      Na rozpáleném másle usmaž do červena nakrájenou mrkev, celer, petržel a cibuli. Zalij vodou, přidejte celý pepř, nové koření, bobkový list a tymián. Do toho vlož na kostky nakrájené, odleželé srnčí plecko, které jsi opral a osolii. Zvěřinu přiklop a dustna mírném ohni doměkka. Podle potřeby přilij do šťávy trochu vřelé vody. Měkké maso vyjmi, zbývající šťávu zapraš 2 lžícemi hladké mouky, zalij vývarem z kostí a do hotové přidej na plátky nakrájené okurky, nakládané hříbky nebo květák.

Zaječí řízky

myslivost.wz.cz/recepty.html

Postup přípravy:
      Odblaněný hřbet z mladého zajíce, vykosti a pokrájej. Lehce naklepej, osol, opepři a prudce opeč na másle. Kostru hřbetu a ostatní zbytky dej dusit na zeleninu usmaženou na másle, přidej bobkový list, tymián, nové koření, jalovec a celý pepř. Zalij vývarem a dus asi hodinu. Šťávu zahusti jíškou, obarvi páleným cukrem, přidej šťávu z celého citrónu a proceďt Do hotové omáčky přidej několik lžic madeiry. Na másle opečené zaječí řízky přelij omáčkou a zdob plátky opečené šunky.

Kančí kýta na víně

myslivost.wz.cz/recepty.html

Moření použij pro zvěřiny jelení, srnčí, zaječí, králičí a černé zvěře. Hodí se pro jakostní druhy mas z kýty, hřbetu, svíčkové apod.
Suroviny na mořidlo:
      0,25 l 8% vinného octa, 8 zrnek pepře, 4 zrnka nového koření, 1 bobkový list, trochu tymiánu, 100 g cibule, 150 g mrkve, celeru a petržele.
Postup moření:
      Vinný ocet zřeď vodou 1:1 a přidej koření, nahrubo nakrájenou cibuli a kořenovou zeleninu. Směs 5 minut vař a nech vychladnout. Odblaněné a vykostěné kusy masa zalij a nech zatížené uležet v létě 2 až 3 dny, v zimě 4 až 5 dní. Maso se stane proležením v mořidle chuťově výraznější a křehčí.

Postup přípravy:
      Očištěnou, vykostěnou kančí kýtu naloženou 6 až 9 dnů v „mořidle“ vyjmi a dej dusit na sádlo, na usmaženou cibulku a zeleninu. Přidej celý pepř, nové koření, bobkový list, tymián a dus do červena. Během dušení podlévej vodou. Měkkou kýtu vyjmi a šťávu zahusti jíškou. Nakonec přidej rybízovou zavařeninu, provař, přeceď, přidej 1/8 l přírodního červeného vína a nalij omáčku na pokrájenou kýtu. Jako přílohu podávej bramborové knedlíky a brusinky.