Závěrem

Příprava bylinkových a kořeněných olejů a octů

„Prima vařečka", TV Prima, září, 2000
Bylinkové oleje a octy užívejte k dochucení hotových jídel, nikoliv při jejich vaření. Jedná se o úpravu chuti salátů, těstovin, ryb.


Suroviny:
      olej          nejlépe olivový
      ocet         výhradně kvašený vinný ocet
      bylinky     rozmarýn, šalvěj, bazalka, koriandr, kerblík, pažitka,
                     česnek
      koření      kari, kurkuma aj.

Postup pro přípravy:
       Olej při aromatizaci nezahřívej (pozor na vysokou teplotu), ale jen mírně ohřej. Ocet můžeš zahřát, jde jen o vodný roztok a teplota v podstatě nepřesáhne 100 °C. Většinou však pouze bylinku vlož do octa při normální teplotě, nech zakryté uležet 10 až 14 dní a pak přeceď. Tak připravíš octy: estragonový, meduňkový, šafránový, s bobkovým listem, směsný bylinkový, fialkový, jablečný, citrónový, višňový aj. Pokud použiješ ovoce, tak ho před naložením do octa rozmačkej nebo překrájej.

Několik příkladů bylinných a kořeněných olejů a octů:
      Bylinkový olej připrav ze směsi zelených bylinek (šalvěj, bazalka, koriandr, kerblík, pažitka). Bylinky krátce spař ve vařící vodě a ihned přendej do ledové vody (voda s kousky ledu), aby se zachovala jejich zelená barva. Osuš a přidej olej, rozmixuj a pasíruj. Pak nech 1 – 2 dny odležet. Po těchto dnech slij olej, dekantuj sedliny a olej uchovej v uzavřené lahvičce.

      Kari olej – připrav z orestované cibulky do které nastrouhej jablko. Přidej rozmačkaný česnek, kari a kurkumu (žlutá barva). K této směsi přilij olej. Tak si počínej i při použití jiných bylinek a koření.

Vaječná omeleta z čerstvých bylinek (závěrečný „všebylinkový“ recept)

„Dadalova nesladká kuchařka"

Suroviny:
      2 – 3 čerstvá vajíčka (třeba z ranní snůšky vašich slepiček), špetka mořské soli , čerstvě mletý pepř, olej, svazek bylinek: např. petrželky, pažitky, dobromyslu a tymiánu nebo i jiné

Postup přípravy:
     Už máš připravený svazeček právě utržené petrželky, pažitky, dobromyslu a vynikajícího tymiánu. Vezmi vejce a lehce je rozmíchej, přidejte špetku mořské soli a hodně čerstvě namletého pepře.

    Teď přijdou na řadu tvé bylinky. To je něco co nikde nekoupíš! Bylinky, nasbírané doslova před minutou, nasekej velice nahrubo; ne na malé kousky. Kousky by měly být velké téměř jako na salát.

    A teď omastek. Můžeš použít máslo, ale olej je lepší, protože se nepřepálí a omastek musí být na pánvi opravdu rozpálený, až se z něho kouří. Také by všechno mělo být dobře načasované, protože omeleta se má jíst čerstvá.

      Takže stůl již máš prostřený a všechno připravené, už tam sedí nedočkaví strávníci?

      Na pánev nalij rozmíchanou vaječnou směs. Pánev je horká a slyšíš její zassssyčení. Bylinky tam ještě nedávej, počkej až se vejce začnou smažit …., tak a teď je ta pravá chvíle! Vejce se ti na dnu pánve již srazily a pěkně se propékají a tuhnou postupně od dna pánve nahoru. Právě teď polož úplně nahoru do ještě téměř tekutých vajíček pěknou hrst bylinek. Je vlastně jedno jaké byliny použiješ. Hlavně, že jsou čerstvé a listnaté. Může to být třeba majoránka, petrželka, no prostě cokoliv.

      A máš hotovo! Omeletu přehni na půl a zakryj polovinou bylinky; omeletu neobracej pro smažení na druhou stranu. Takhle to úplně stačí a ani nevadí, že se ti trochu trhá. Takové jednoduché doma uvařené jídlo může být skutečně skvělé. Musí se však jíst hned po usmažení!