Vodní gril

      Zdrojem energie je, teplo a dým ze spalování dřeva. Ideální je topit dřevem z listnatých, nejlépe ovocných stromů (švestka, buk, olše, bříza)

     Možná vám spojení vodní gril zní divně či jste o něčem takovém dosud neslyšeli. Rozhodně teď je správná chvíle to napravit. Vodní gril není grilem darovaným nějakou dámou (vod koho je ten gril?), ale grilem, kde se grilovaná krmě se ohřívá ve směsi vodní páry, tepla a dýmu. Mezi ohništěm a roštem je umístěna vodní lázeň (otevřená nádoba s vodou), do níž odkapává rozpálený olej. Tím je zamezeno jeho spalování a tvorbě škodlivých látek. Rošt je zakryt víkem, které udržuje teplotu a chrání ho před vlivy vnějšího prostředí. Maso není potřeba obracet a dochází k jeho rovnoměrnému propečení. Maso se při použití vodního grilu zatáhne a zůstane uvnitř šťavnaté. Jedná se o zdravý způsob grilování.

     Vodní gril umožňuje snadnou příprava pokrmů, maso není třeba otáčet. Snadné je také čištění roštu. Gril má nízké provozní náklady, malou spotřebu dřeva, není třeba kupovat dřevěné uhlí.

     Nevýhodou je vyšší pořizovací cena (od 4000,-Kč) a zejména malá nabídka na trhu.