Mexikánský guláš (Chilli Con Carne)

13.07.2008 16:33

Mexikánský guláš (Chilli Con Carne) podle mně,
i když u Dutků ho dělají líp (vb)

    Mexikánský guláš je oblíbené a tradiční vydatné jídlo pro chladné dny. Vynikající mexikánský guláš neboli "Chilli con carne" neboli přeloženo ze španělštiny "chilli s masem", prý rád vařil proslulý americký herec Gregory Peck. Jídlo je přímo symbolem amerického Divokého západu a pochází z Texasu (? - kde je tedy to Mexiko?). Patří mezi jídla z "jednoho hrnce", který si vařili zlatokopové, když potřebovali nabrat sílu a energii k hledání drahého kovu. Pokrm se rozšířil rychle po celé Americe a není divu, že původní recept někde zapadl a není znám. Existuje však tisíce variant a každá rodina snad vaří tu svoji. V Texasu do " Mísy červeného" ("a bowl of red"), jak pokrmu zde říkají, nedávají fazole, jiní si ho naopak bez fazolí nedovedou představit. Další brojí proti majoránce a schvalují pouze a jen oregáno. Pokrm je to jednoduchý, praktický a snadno jim nakrmíte i větší společnost. A jako každý guláš, nejlépe chutná druhý den.
P.S.:
taky se tomu říká "Větry z Mexika", protože to trošilinku nadýmá

POZOR!!!
za recepty je ještě přiložen text, který mi zaslal kamarád Vít Hron, přečtěte si ho, stojí to opravdu za to.

Chilli Con Carne

Suroviny (pro 4 osoby): 
    0,5 kg masa (hovězí, vepřové, kuřecí)
       3 lžíce sádla (oleje)
       4 cibule
          kmín 
       4 stroužky česneku
          miska přes noc namočených fazolí
         sůl
   100 g uzeniny (uzené maso, klobása, párek apod)
       2 menší zelené papriky
       4 rajčata
          chilli mleté
          třtinový cukr
          polohrubá mouka na zahuštění
Na posypání
         strouhaný sýr, petrželka (lístky koriandru)

Postup:
     Maso nakrájejte na malé kousky, prudce opečte na třech lžících sádla. Zvlášť zpěňte čtyři drobně nakrájené cibule, vsypte kmín a plátky ze 4 stroužků česneku a osmahněte, Přidejte maso a podlijte 1/4 litrem vývaru. Zasypte miskou přes noc namočených fazolí a pomalu pod pokličkou duste. Občas promíchejte, po případě podlijte.  Nezřídka (téměř vždy) dělám raději maso a fazole odděleně a smíchám je až je obojí měkké. Když maso i fazole změknou, osolte, přidejte nakrájené uzené maso, (uzeniny nebo klobásu pokrájenou na kolečka), zelené papriky nařezané na proužky a rozkrájená rajčata. Ještě duste asi čtvrt hodiny. Je-li pokrm řídký, zahustěte lžící polohrubé mouky rozmíchané ve vodě. Podle chuti přiostřete čilí (mletým), nebo dochuťte třtinovým cukrem nebo solí. Jako přílohu podávejte rýži nebo chléb či pečivo. Pokrm posypte strouhaným sýrem a sekanou petrželkou (v Mexiku pak lístky koriandru).

nebo

Chilli Con Carne z mletého masa

Suroviny (pro 4 osoby):
    800g mletého masa
       1 konzerva červených fazolí
       1 konzerva celých nakládaných rajčat
    4-6 stroužků česneku
    3-4 sušené cilli papričky
       1 velká cibule 
       2 lžičky oregána
       2 lžičky anýzu
       4 lžíce rajčatového protlaku
   200 ml hovězího vývaru
       sůl, pepř, olej
       na ozdodu čerstvé cilli papričky (jalapenos)

Postup:
    V kastrolu rozpalte olej a osmažte na něm nahrubo nakrájenou cibuli do sklovata. Ztlumte žár asi na polovinu, přidejte prolisovaný česnek, maso a za častého míchání opékejte asi 15 minut. Poté osolte, opepřete a přidejte oregáno, anýz a pokrájené chilli papričky (někdo je předem namáčí a zbavuje semen). Krátce opečte (1-2 min.) a přidejte rajčatový protlak, scezené fazole a rozmačkaná rajčata i s nálevem. V tuto chvíli můžete též trochu podlít hovězím vývarem (já to nedělám, pokud místo červených fazolí použiji bílé fazole v tomatě i s nálevem). Za stálého míchání vařte asi 20 min. dokud nevznikne hustá omáčka. Podávejte s chlebem, tortilami či rýží ozdobené čerstvými nakrájenými chilli papričkami. Vhodným nápojem je pivo, protože jemná zákoutí ušlechtilých vín byste při tomto jídle asi neodhalili. Tak hurá na to.

 

OCHUTNÁVKA CHILLI
Poznámky nezkušeného porotce jménem Frank z východního pobřeží: 

    Nedávno jsem byl poctěn pozváním k rozhodování na soutěži ve vaření chilli. Jeden z rozhodčích totiž onemocněl a já zrovna sháněl nějaký kšeft. Zbývající dva rozhodčí (rodilí Texasané) mě ujistili, že to chilli není tak ostré, jak se říká, a kromě toho mezi ochutnávkami se splachuje pivem, které dostanu
v neomezeném množství zdarma. Takže jsem nabídku přijal...

 Následují opisy bodovacích lístků:

 MIKOVA PÁLIVÁ OBLUDA

SUDÍ 1: Moc rajčat. Příjemně rychlý nástup.

SUDÍ 2: Jemná, osvěžující chuť rajčat. Nijak výrazně ostré

FRANK: Kurvafix, to by slouplo barvu ze silnice!! Plameny uhasilo až druhé pivo. Doufám, že tohle bylo nejhorší, co mě mohlo potkat. Ti Texasani jsou fakt cvoci!

 ARTURŮV PLAMEŇÁK

SUDÍ 1: Krásná kouřová vůně, jemná příchuť vepřového. Slaboučký nahořklý ocásek.

SUDÍ 2: Skvělá chuť domácí grilovací omáčky, mohlo by být více pepře

FRANK: Fakt nevim, co bych měl kromě bolesti cejtit... Musel jsem odhánět lidi, co mi chtěli poskytnout masáž srdce, aby radši běželi pro pivo. Když viděli můj obličej, narazili druhý sud.

 FREDŮV "POŽÁR VE STÁJI"

SUDÍ 1: Perfektní požárnické chilli! Perfektně ostré, možná by to chtělo fazole.

SUDÍ 2: Chilli bez fazolí, mírná, příjemná chuť mořské soli, virtuózní práce
s pepřem.

FRANK: Volejte chemiky, někdo sem vyklopil cisternu jaderného odpadu! Nosní sliznice mě pálí jako bych šňupal kyselinu sírovou. Všichni už znají postup: pivo mi podávají řetězem, abych neuhořel. Barmanka mě praštila do zad, abych se neudusil; páteř mám teď před sebou na stole. Ze všeho toho piva už jsem taky na sračky.

 BUBBOVA ČERNÁ MAGIE

SUDÍ 1: Omáčka s černými fazolemi, prakticky žádné koření. Slabota.

SUDÍ 2: Černé fazole s mírně nakyslou příchutí. Dalo by se to možná použít jako omáčka k dušené rybě, ale chilli to rozhodně není.

FRANK: Cítil jsem, že mám něco na jazyku, ale žádnou chuť - je možné, aby chuťové buňky na jazyku úplně odumřely? Sally, barmanka, stála připravená za mnou s tácem tupláků; tahle 150ti kilová machna začíná vypadat docela žhavě.

LINDIN OSTRAŇOVAČ RTĚNKY A RTŮ

SUDÍ 1: Silné, masité chilli. Čerstvě umletý cayenský pepř, velmi ostré, bleskový nástup. Velice působivé.

SUDÍ 2: Chilli se sekaným hovězím masem, představoval bych si trošku víc rajčat. Cayenský pepř je skvělý nápad.

FRANK: Zvoní mi v uších, pot ze mě lije a nemůžu zaostřit oči. Uprdnul jsem si
a několik lidí za mnou museli odvézt na ARO. Soutěžící se urazila, když jsem utrousil, že mi ta její leptací pasta zřejmě způsobila trvalý poškození mozku. Sally mi musela zastavit krvácení z jazyka proudem piva z pípy přímo na jazyk. Asi mi upadnou rty a vypadají zuby. A nejvíc mě sere, že oba zdejší rozhodčí mají pořád kecy, abych přestal křičet. Nejradši bych ty vidláky nakopal do prdele.

 VĚRČINA VEGETARIÁNSKÁ VARIACE

SUDÍ 1: Řídká, ale velmi chutná vegetariánská omáčička. Perfektně vyvážený poměr koření a pepře.

SUDÍ 2: Zatím nejlepší. Agresivní směs pepře, papriček, cibule a česneku.
 Špička.

FRANK: Moje střeva jsou v jednom ohni. Když jsem si uprdnul, posral jsem se,
a mám strach, že se to prožere židlí. Nikdo už za mnou nepostává kromě Sally. Musí být ještě větší magor, než jsem si myslel. Necítím držku a prdel si budu muset rok utírat sněhem.

 SUSANNINA STRAŠLIVÁ ŠÍLENOST

SUDÍ 1: Středně ostré chilli, příliš mnoho nakládaných papriček z konzervy.

SUDÍ 2: Chutná to jako by tam kuchařka tu pixlu pepře zvrhla na poslední chvíli. Musím vyjádřit své obavy o Franka; vypadá, jako by nebyl zcela ve své kůži a neustále sprostě kleje.

FRANK: Kdybych si v držce odpálil granát, vůbec bych to necítil. Na jedno oko nevidím, slyším jenom příšerně hlasitý hukot. Celé břicho jsem si upatlal, když jsem se lžící místo do pusy trefil do oka. Kalhoty mám plný sraček žhavých jak láva. Aspoň doktoři při pitvě pochopí, na co jsem chcípnul. Přestávám dýchat; strašlivě to pálí. Stejně všechen kyslík shoří, než mi dojde do plic... Když se budu potřebovat nadechnout, budu vzduch nasávat tou dírou, kterou se mi žaludek proleptal ven.

 JIMOVO SVÁTEČNÍ CHILLI

SUDÍ 1: To nejlepší na konec! Perfektní kombinace chilli, bezpečná pro všechny včetně dětí, nijak přehnaně ostrá, přesto příjemně prokrví.

SUDÍ 2: Zlatý hřeb soutěže, perfektně vyvážená chuť. Ani ostrá, ani příliš jemná. Bohužel jsme o většinu přišli, když Frank omdlel a celý hrnec sebe strhnul. Nevím, jestli to přežije, chudáček. Čím je to na tom severovýchodě krmí??? Jak by asi dopadl, kdyby někdo uvařil něco fakt ostrého?

FRANK: …!

 

Zpět