FAQ

Nejčastěji kladené otázky i odpovědi se dozvíš právě tady, takže čti pozorně.

  1. Jak připravit gril?
    Gril vždy nejprve vyčisti – bez saponátů obyčejným drátěným kartáčem. Před grilováním potři gril olejem, aby se suroviny nepřichytávaly. Nikdy v grilu nepal papír, staré krabice, větve ze zahrady, jedlové šišky či rozbitý nábytek. Na zapalování použij pevné podpalovače na dřevěné uhlí (ne benzin či petrolej). 
     
  2. Na čem grilovat?
    Správné chuti dosáhneš, jen když použiješ dřevo nebo dřevěné uhlí. Uhlí se musí nechat před grilováním rozpálit 25 až 30 minut, aby se vytvořila bělavá vrstva. Počkej, až uhlíky přestanou hořet a jen rudě žhnou. Nikdy negriluj na otevřeném ohni – zaplápolá-li uhlík, sfoukni ho. Griluješ-li na dřevu, vol jen to tvrdé (dub, buk, třešeň, jabloň) – hoří pomalu, neodletují jiskry a nekouří. 
     
  3. Brikety, či uhlí?
    Lepší je dřevěné uhlí. Dřevěné brikety totiž obsahují více popela a méně uhlíku, přitom čím víc uhlíku, tím »to« lépe hoří. Nikdy nepoužívej vlhké palivo.
    Tip: Když si kupuješ uhlí, prohmatej pytel, jestli v něm není moc rozdrceného uhlí, které špatně hoří. 
     
  4. Jaké maso vybrat?
    Ke grilování vybírej méně tučné kousky, nebo tuk odřež. Z vepřového masa se na grilování nejlépe hodí krkovička, kotleta, panenka a mleté maso. Z drůbežího masa křidýlka, prsíčka s kůží i bez a stehýnka. Z hovězího masa svíčková a nízký roštěnec. Suché maso, jako je kuřecí, doporučují kuchaři naplnit sýrem, zeleninou a šunkou. Naprosto nevhodné na grilování je přední i zadní hovězí. Je příliš tuhé a hodí se spíš na guláš. 
     
  5. Mám maso naklepat?
    Ne, maso na gril nikdy nenaklepávej! Než začnš grilovat, vyndej maso z lednice včas, aby dostalo venkovní teplotu. Studené maso se připravuje mnohem déle. Mleté maso a ryby nech ale v lednici až do doby, než je položíš na rošt. Ryby před rožněním otři do sucha. Nikdy negriluj zmrzlé maso! 
     
  6. Co je nejdůležitější?
    Na grilu není důležité ani tak maso, jako marináda. Ta nejběžnější:
    v poměru 1:1 smíchej sójovou omáčku, med, limetkovou nebo citronovou šťávu a olej. Směs převař na ohni, aby se spojila, a pak jí potři maso. 
     
  7. Proč maso marinovat?
    Marinování je naložení masa do předem připravené tekuté ochucené směsi (základem je vždy olej). Maso díky tomu bude křehčí, čímž se zkrátí doba tepelné úpravy, a bude mít lepší chuť. Maso nalož do marinády nejlépe den předem. Na 1 kg masa se doporučuje 1 hrnek grilovací marinády. Jemnější maso jako ryby postačí marinovat kratší dobu, obvykle hodinu. Jiné maso a drůbež se doporučuje marinovat 12 hodin – nalož ho a nech přes noc v lednici. 
     
  8. Jaký olej používat?
    Nejlepší a nejzdravější je pro marinování panenský olivový olej. Oproti slunečnicovému dá jídlu i výraznější aroma. Na gril dávej ale maso s co nejmenším množstvím oleje, aby nezačalo hořet. Tuk z pečeného masa nikdy nesmí skapávat do řeřavých uhlíků – tvoří se pak jedovaté karcinogeny. Chceš-li mít úplnou jistotu, zabal maso do alobalu, či použijte alobalové tácky. 
     
  9. Když nemám marinádu?
    Pak maso jen opepři, potírej čerstvě nasekanou bylinkovou směsí. Tu si připrav z čerstvých bylinek, které důkladně nasekáš a smícháš s olivovým olejem. Nakonec maso osol. 
     
  10. Jaké přidat bylinky?
    Rozmarýn:
    hodí se k zelenině, rybám, do karbanátků a bylinkového másla k jehněčí a vepřové pečeni.
    Bazalka:
    hodí se na kořenění karbanátků a ryb a ke grilovaným rajčatům.Estragon: Hodí se k drůbeži, k pečeným masům, do omáček a marinád.
    Šalvej:
    hodí se ke skopové a jehněčí pečeni, k telecímu masu, k rybám. Je vhodná do nádivek a na kuřata a vepřové kotlety.
    Máta:
    hodí se do karbanátků z mletého míchaného vepřového a hovězího masa. 
     
  11. Co je to masírování?
    Druhou možností, pokud jsi zapomněl maso naložit předem do marinády, je masírování. Zatímco v marinádě potravina leží, při masírování se plátky nebo kousky masa hnětou, promíchávají se s tekutinou a kořením tak, že ji nakonec pohltí. Maso zkřehne a nemusí se dlouho dopředu nakládat. Na 1 kg masa stačí 1 až 2 dcl tekutiny, která po chvíli míchání a hnětení v mase zmizí. 
     
  12. Čím maso masírovat?
    Křehká kuřecí nebo krůtí prsa zkus masírovat s jogurtem, citronovou šťávou a solí. Vepřové maso zkus s pivem, česnekem a drceným kmínem. Hovězí steaky a zvěřinu vyzkoušej s pomerančovou šťávou a trochou červeného vína. 
     
  13. Jak udělat glazuru?
    Kořeněnou glazuru, která vytvoří na masu křupavou kůrku, připravíš tak, že smícháš worcestrovou omáčku s rajským protlakem – touto omáčkou můžete potírat všechny druhy masa. 
     
  14. Mám maso solit?
    Při marinování sůl nepoužívej! Maso osol až těsně před grilováním, aby nepustilo zbytečně moc šťávy a nebylo pak suché. 
     
  15. Jak rychle grilovat?
    Grilované maso se musí nejprve rychle a prudce opéct, aby se vytvořila křupavá kůrka, která v masu zavře šťávy. Pak ale ihned tempo zmírni, menší teplota dopomůže skvělému výsledku bez suchých a spálených kousků masa.
    »Luciferovo pekelnické grilovací pravidlo«:
    Na každý půlcentimetr tloušťky masa počítejte 2 minuty grilování z každé strany. 
     
  16. Jak na velké kusy?
    Máš-li velké kusy masa, částečně je předvař v mikrovlnce nebo předpeč v troubě (15 min. na 200°C). Dáš-li pak maso na gril, bude hotové rychleji než obvykle. Před grilováním silných plátků masa udělej navíc do kůže hluboké příčné zářezy – maso tak bude nejen lépe propečené, ale i lépe ochucené. 
     
  17. Jak maso otáčet?
    Maso otáčej na grilu pokud možno jen jednou, aby bylo stejnoměrně šťavnaté. Do masa zbytečně nepíchej, aby z něj nevytékala šťáva. Místo vidličky ho otáčej grilovacími kleštěmi 
     
  18. Kdy je maso hotové?
    Pořiď si pomocníka profesionálních kuchařů – teploměr s bodcem. S ním lehce zjistíš teplotu uvnitř grilovaného masa. Ceny se pohybují už od 150 Kč. Obecně platí, že teplota kolem 50 °C znamená krvavý steak, při 60 je maso narůžovělé a od 70 stupňů je dokonale propečené. 
     
  19. Jak na štiplavý dým?
    Před začátkem grilování vhoďte do ohně aromatické bylinky – tymián, bobkový list, rozmarýn nebo majoránku. Kouře se nezbavíš, ale bude krásně vonět. 
     
  20. Jak dělat špízy?
    Pokud děláš špízy a nemáš kovové jehly, ale jen obyčejné špejle, namoč je asi na hodinu do vody – nebudou se pálit. Kovové jehly zase předem natři stolním nebo olivovým olejem – kousky masa a zeleniny půjdou po upečení snadno sundat. 
     
  21. Jak vylepšit klobásy?
    Chuť grilovaných klobás vylepšíš, když je na hodinu naložíš do pivního láku s cibulí a feferonkami. Na jehle je můžeš opékat samotné nebo prokládat paprikou, cibulí, plátky brambor. 
     
  22. Jak grilovat ryby?
    Ryby se potírají kyselými marinádami. Citronová šťáva nebo kůra neutralizuje silné rybí aroma. Nehledě na to, že se svalová vlákna ryby po naložení do citronu nebo octa smrští a ryba se nerozpadne. Křehké plátky ryby pak zabal do alobalu, aby se při grilování nepotrhaly. Malé plátky ryby napíchni raději na grilovací jehly – nerozpadnou se tak. Pokud budeš péct celou rybu nebo tlusté plátky, na nejsilnějších místech udělejtzářezy, jedině tak se maso rovnoměrně a rychleji propeče. Aby se ryba nepřipekla a snadno se obracela, na rošt dej nejprve alobal pomazaný tukem a teprve pak rybu. 
     
  23. Jak grilovat kotlety?
    Vepřové kotlety, které se snadno vysuší, nalož před grilováním na 2 hodiny do roztoku z cukru, soli a vody (1 lžíce hnědého cukru, 1 lžíce soli na 1 hrnek vody). 
     
  24. Jakou zvolit přílohu?
    jako přílohu můžeš s masem grilovat zeleninu, brambory, ale i kukuřici. Jako příloha jsou skvělé i chlazené bagety (s česnekovým nebo bylinkovým máslem), které vydrží v lednici pár týdnů. Upeč je a pak zabal do utěrky. Skvělou chuť, křupavost a vůni neztratí několik hodin. 
     
  25. Jak grilovat kukuřici?
    Musí se nejprve předvařit. Potom by se měla potřít trochou oleje, aby zrna při opékání nevysychala. Za občasného obracení griluj asi 10 minut. Do obou konců kukuřičného klasu zapíchni špejle, abyste jej mohli konzumovat ještě horký. 
     
  26. Jak grilovat ovoce?
    Grilované ovoce (banány, jablka, hrušky…) pokapej šťávou z citronu a pomeranče, posypej skořicovým a vanilkovým cukrem a nech půl hodiny odležet. Během grilování (na alobalu) potírej zbylou ovocnou šťávou a máslem. 
     
  27. Jak grilovat houby?
    Žampiony (oloupané) a mladé hříbky můžeš grilovat společně s anglickou slaninou, napíchnuté na kovové jehle nebo na špejli (ta nepálí při sundávání) a potírej je olejem ochuceným česnekem a citronovou šťávou. 
     
  28. Jak grilovat brambory?
    Brambory (ale i baklažán, cuketu nebo papriku) griluj na jehle, nejlépe se slaninou. Olej nebo máslo ochuť česnekem. Zeleninu potírej aromatizovaným olejem nejméně hodinu před grilováním. Středně velké brambory griluj kolem 45 minut, velké až 1 hodinu. Rychleji to ovšem půjde s předvařenými. 
     
  29. Jak získat uzenou chuť?
    Před grilováním nasyp do ohně ve vodě namočené větvičky jalovce, rozmarýnu či tymiánu, které propůjčí pokrmu uzenou příchuť. 
     
  30. Čtyři závěrečné fígle:
    -
    Na dno grilu polož alobal, který tak bude odrážet žár (zrychlí a zefektivní grilování).
    -  Aby se kotlety, řízky či slanina při grilování nekroutily, nařízni okraje plátků.
    - Ke grilovanému masu se hodí česneková omáčka s bylinkami, kterou připrav z drceného
      česneku, bylinek, soli, citronové šťávy a zakysané smetany.
    - Pokud chceš grilovanému pokrmu dodat orientální příchuť, přidej do marinády trochu sójové
      omáčky nebo červenou karí pastu.