Jeřabiny paní Hilsové

13.07.2008 22:00

Jeřabiny paní Hilsové (Mrs. Hils's Rowan) podle Vládi B. - psáno 31.12.2002)

Varování:
    Pokud nemáš doma Jeřabinkový likér od firmy Hils tak si jenom počti, a pak při příští návštěvě Jindřichova Hradce si ho rozhodně kup. Pokud jsi šťastným majitelem této jemné a lahodné pochutiny, běž bez otálení rovnou na recept.

   Po roce 1990 byla v Jindřichově Hradci obnovena tradiční výroba likérů rodinou bývalého místního likérníka Hilse. Sortiment a kvalita alkoholických nápojů zde nabízených je nádhernou ukázkou toho, co lze při troše šikovnosti získat z bezcenného bramborového lihu citlivým přidáním PVC, barviv, cukru a esencí (v nabídce je okolo 200 druhů likérů, rumů, fernetů, koňaků, ...).
    Podle paní Hilsové jsou zcela na vrcholu nabídky tři přírodní ovocné šťávy, jsou pouze proslazené a alkoholizované, bez barviv a konzervačních přísad. Jsou to Hruškovice - Wiliamska, Jeřabinka a tu třetí jsem zapomněl, ale to vůbec nevadí, protože právě Jeřabinka je tou pravou královnou zde vyráběných nápojů. U Jeřabinky je možná i její přímá konzumace "z lahve", pokud je likér dostatečně vychlazen, zcela jinou, vyšší, dimenzi pak získává přidáním citrónové (limetkové) šťávy. Experimentálně jsem ověřoval míchání Jeřabinky a citrónové šťávy od poměru 1 : 0; přes poměr 2 : 1; až k poměru 1 : 1; výsledkem byl ve všech případech velmi lahodný nápoj. Po nějakém čase jsem přípravu nápoje ustálil na následujícím předpisu.


Jeřabiny paní Hilsové (Mrs. Hils's Rowan) - koktejl

Suroviny (používej řádně vychlazené):
   2 cl citrónové (limetkové) šťávy (v nouzi citrónová šťáva z takové té žluté plastikové lahve), nebo citrónového sirupu
   1 lžička cukru (písek, ne moučka!!!) - nepřidávejte, použijete-li místo citrónové šťávy citrónový sirup
   4 cl Jeřabinky
   5 cl voda (bez bublinek i s nimi) nebo sekt 
 
Postup:
    Šejkr naplň ledem téměř do poloviny, na led nalij citrónovou šťávu, přidej případně lžičku cukru, přilij Jeřabinku, uzavři šejkr a obsah důkladně protřes (až se kovové víko šejkru namrazí).  Nápoj slij do sklenice a přilij stejný objem velmi dobře vychlazené vody nebo sektu. Podávej ozdobené plátkem citronu.

Poznámky:
    Tenhle koktejl jsem vymyslel sám, inspirován hovorem paní Hilsové. Dělám si ho hlavně v létě pro osvěžení při nudných zahradních pracích na chatě. Dokonce ho někdy připravuji (pro větší společnost) ve skleněném džbánu, smícháním ingrediencí s dostatečným množstvím ledových kostek. Ze džbánu si každý nalije svoji dávku a ve sklenici pak případně doředí vodou (sektem) na preferovaný obsah alkoholu.

 

Zpět