Ach, ta má hlava

      Přiznávám, že nejsem znalec vína, patřím, jako většina vrstevníků, k pivní generaci, Pivo jsem pil zejména jako levný alkoholizovaný „iontový“ nápoj na zahnání žízně po sportu. Přes značné množství piva, které jsem v životě vypil, jsem se ani jemu nenaučil příliš rozumět.

      Na víno mne v mládí brával můj starší bráška, v Liberci do Kasina v areálu výstaviště LVT, do kaváren Nisa nebo Na Poště. Později v Praze jsme pak spolu občas sedávali U Malířů, U Vrtbovské zahrady, v Malokarpatské, U Šuterů i U Šupů. Ještě později jsem se stavoval v Blatničce, U Golema, U lišky Bystroušky nebo U zelené žáby. Na ty chvíle mám moc hezké vzpomínky, k systematickému zájmu o víno mne ale nepřivedly. Vínu jsem se nevyhýbal, ale ani jsem ho příliš nevyhledával. 

      Téměř až v pozdním věku jsem začal na víno chodit systematičtěji a udělal jsem dobře. S nástupem devadesátých let minulého století se, na rozdíl od předešlé doby, na trhu začala zvolna objevovat, a také prosazovat, vína vyrobená skutečně primárním kvašením vinného moštu. Ochutnal jsem ho a zachutnalo mi.

      Teď už nějakou dobu víno ochutnávám pravidelněji, bohužel ani tak se ze mne zatím nestal odborník, zůstávám stále jen málo zkušeným ctitelem vína. Řídím se pouze svou chutí a svým citem, nejsem si jist zda si umím víno dobře vybrat, řádně s ním nakládat a správně ho vychutnat, ale chci se to naučit. Vždyť i ostatní zasvěcení, když chtěli úplně vychutnat štědré dary vína, se tomu museli učit. Pít víno bez správného pochopení je jako poslouchat cizí jazyk, jímž nemluvíš, potěší tě lahodné zvuky a tóny, ale jeho obsahu neporozumíš. Správnému pití vína je třeba se učit. 

       A tak se snažím dohnat zmeškaná léta. Informace hledám nejvíc na Webu, probírám se i nějakou populární vinařskou literaturou, poslouchám vyprávění zkušenějších ctitelů vína, sám ochutnávám a piju. Slyšel a četl jsem o vínu už mnoho, ale v hlavě si to všechno nějak nechce sednout a zatřídit. Tak nezbude, než si to všechno sepsat, a pak to postupně vstřebat. No a když už to bude jednou sepsáno, může to pro orientaci posloužit i jiným, třeba i tobě.