Mojito, teorie i praxe (vb)

13.07.2008 22:04

Mojito, teorie i praxe (vb)

        Mojito je v převážné většině svých alkoholických i nealkoholických mutací chutný a osvěžující míšený nápoj. Současně je to i vděčný a věčný zdroj hádek odborníků (pseudo), ať už jde o výslovnost názvu, o používané suroviny nebo o technologii postupu. Dnes (2006) je to nápoj snad trochu společensky „provařený“, ale čas odplyne a Mojito tu s námi zůstane. Když vidím, že každý alfabet se, co se mojita týče, považuje za nápojového specialistu, připojuji se s drobným příspěvkem k teorii a praxi přípravy Mojita i já.
          Pokud hledáš jen recept(y), přeskoč následující tlachání a pokračuj ZDE.

Historie

    Většina odborníků nezapomene zdůraznit, že se jedná o oblíbený míšený nápoj z oblasti Karibiku a jeden z nejoblíbenějších nápojů spisovatele Ernsta Hemingwaye, který jej PRÝ často popíjel v baru Bodequita del Medio ve Staré Havaně.

    No, dobrá, pokročme v historii dále. Nápoje podobné mojitu byly známy už ke konci 16. století. Podle legendy byl vynálezcem předchůdce mojita anglický korzár Richard Drake, který míchal aguardiente (nerafinovaný předchůdce rumu), cukr, limetkovou šťávu a mátu. Svůj drink nazýval „El Draque“ – Drak, podle přezdívky svého nadřízeného, Sira Francise Draka.

    Základna korzárů byla na Kubě a při jejich výpravách se recept rychle šířil do dalších latinskoamerických zemí. V 19. století byl koktejl poměrně populární mezi chudšími Kubánci. Příkladně v knize Ramóna de Palma z roku 1838 pije „Draquecito“ jedna z hlavních postav, každý den, jako prevenci před epidemií cholery.

    Skutečné mojito vzniklo z El Draque, záměnou aguardiente za rum, na počátku 20. století na Kubě. Je možné, že na něj také měly vliv recepty na mátový julep či daiquiri. Jeden z nejstarších tištěných receptů na mojito se objevuje v příručce pro barmany ve floridském baru Sloppy Joe’s z let 1931 a 1936.

    Žádná z uvedených historických polopravd nápoji samotnému na chuti nepřidává, ale ani neubírá. Historie nápoje je nejméně rozporuplná a hádky pravděpodobně nevyvolá.

Výslovnost

      je tím prvním, ale ne nejdůležitějším sporným bodem. Mnoho skutečných i samozvaných znalců se snaží své okolí přesvědčit o té své „nejsprávnější“ výslovnosti. Problém je jasný, nápoj si objednáváš většinou česky, kořeny názvu jsou španělské a móda velí přiklonit se k výslovnosti anglické. Řešení je vlastně jednoduché, pozorná obsluha tvé objednávce vždy porozumí, je to v jejím zájmu. Nerozumí-li, nebo se tě snad snaží za tvé peníze poučovat nebo peskovat, změň lokál. Jsi host a tvoje výslovnost je jistě ta nejsprávnější.

 

Můj příspěvek k výslovnosti (pronounced IPA):

Mojito (vyslovováno španělsky)               [mo’xito]

Mojito (vyslovováno anglicky)                 [mo’hi.to]

Mojito (vyslovováno česky)                     je s přikloněním k jedné z výše uvedených, nebo ad lib.

    Jinak slovo mojito zřejmě pochází z označení pálivé omáčky mojo (ze španělského mojar, „navlhčit“). Alternativní etymologií je původ ze slova mojo, které v africké víře Hoodoo označuje kouzlo, kouzelný amulet.
Poznámka:
      je zde uvedeno Hoodoo (nikoli Voodoo), dnes jakási americká lidová magie,  je v první řadě o čarodějnictví, práci s kořínky, kouzlech, lektvarech a zaklínání. Hoodoo přišlo do států z Afriky spolu s otroky, a pak se zde propletlo s botanickými znalostmi domorodců z New Orelans a s křesťanskými, židovskými a pohanskými zvyklostmi z Evropy. Je to slepenec mnoha různých druhů víry.

Suroviny

    jsou definovány dost precizně, nápoj zpravidla obsahuje čerstvé lístky máty, bílý rum, surový třtinový cukr, limetky a perlivou vodu. Tedy jinak řečeno obsahuje aromatickou složku (mátu), sladidlo (cukr), kyselinu (limetka), alkohol (světlý rum), mrazidlo (led) a ředidlo (voda). Zde ale shoda většinou končí. Zkus se podívat na možné zdroje hádek o suroviny, každá z uvedených možností má své horlivé zastánce i tvrdé kritiky.

Zdroje hádek o suroviny:

Aromatikum             mátové lístky mražené nebo čerstvě trhané, jen čerstvé vrcholky
                              stvolů, mátový sirup, výhradně máta Hierba Buena

Sladidlo                  cukr řepný, cukr třtinový, sirup (guarapo), sušený třtinový sirup
                             (melasa - rapadura)

Kyselina                  limetkové segmenty, limetková šťáva, citronová šťáva, grapefruit

Technologie

    také poskytuje poměrně prostorný ring pro zápas mezi zastánci úporného nebo mírného vymačkání limetkových segmentů, počtu mátových lístků a jejich jemného či silnějšího promnutí prsty nebo snad lžičkou, mražení ledovou tříští či kostkami ledu. Velký význam se přikládá pořadí vkládaných surovin a jejich zapracování do nápoje, u různých předpisů se ale liší. Většina autorů se shodne na tom, že použitá sklenice má být „namražena“, ale o její velikosti a tvaru už zase shoda neexistuje. Zvláště zuřivě se pak diskutuje o správné barvě a počtu slámek vložených do hotového nápoje, což, jak uznáte, významně ovlivňuje jeho výslednou chuť. Inu zde především platí „co barman, to originál“.

A teď konečně k meritu věci

Mojito je tradiční kubánskýkoktejl. Vychlazený nápoj obsahuje zpravidla pět složek, čerstvé lístky máty, surový třtinový cukr, limetky, bílý rum a perlivou vodu. Podává se ve vysokých sklenicích „collins“ se slámkou a míchátkem. Místo limetek se někdy používá limetková šťáva či místo cukru sirup (guarapo) nebo sušená třtinová melasa (rapadura). V některých verzích se do nápoje také přidává některý hořký likér (Angostura bitter)

Několik receptů

Cuban Mojito recipe
(the original authentic recipe from Havana, Cuba)

Mojito z limetkové šťávy

Suroviny:
    1 čajová lžička surového třtinového cukru
    4 cl (2 ounces) šťávy z limetky 
    4 mátové lístky
    1 snítka máty na ozdobu (případně 1 segment limetky)
    4 cl (2 ounces) bílého rumu Havana Club 
    4 cl (2 ounces) sodovky

Pomůcky:
    1 namražená (frapovaná) sklenice o objemu asi 0,25 l
    led
    delší lžička (nebo drtítko – muddler)
    míchátko
    slámka (slámky)

Pracovní postup:
    Lístky máty vlož do vyšší, štíhlé, „namražené“ sklenice, zalij limetkovou šťávou a zasyp krystalky cukru. Směs zpracuj delší lžičkou (nebo drtítkem), aby se máta rozvoněla. Sklenici naplň ledem, přidej rum, zamíchej a doplň sklenici vychlazenou sodou. Nápoj ozdob snítkou máty (nebo plátkem limetky a podávej se slámkou a míchátkem.

    Neboj se mýtů a pusťte se do přípravy mojita. Pokud máš správné suroviny a pomůcky, ta trocha barmanské zručnosti k tobě jistě záhy přijde.

 

Original Mojito Recipe

Mojito z drcených limetek se sirupem Guarapo

Suroviny:
     Lístky čerstvé máty
     Bitters (Angostura bitter, KV14, ..)
     limetkové segmenty (omytá rozčtvrcená lunetka)
     bílý rum
     Guarapo (třtinový cukrový sirup)
     Soda
     

Pomůcky:
    namražená (frapovaná) sklenice o objemu asi 0,25 l
    led
    drtítko (muddler)
    slámka 

Pracovní postup:
    zpracuj drtítkem (muddler) asi 5 až 6 mátových lístků, 3 kapky Angostury bitter, a 3 segmenty (čtvrtky) limetky na dně namražené, štíhlé, vysoké sklenice, naplň sklenici ledem, přidej 4 cl bílého rumu, přidej cukrový sirup (Guarapo) , promíchej a doplň sklenici sodou

Mojito: Cukito Fashioned (zdroj www.cuketka.cz)

Mojito s limetkovou šťávou a rapadurou (sušená třtinová melasa)

Suroviny:
    4cl bílý rum (např. Havana Club nebo Bacardi) 
      1 polévková lžíce Rapadury
   12 lístků čerstvé máty
        šťáva z 1/2 limety
        vychlazená soda

Pomůcky:
        kostky ledu 
    2 černá brčka na ozdobu 
       vyšší namražená sklenice o objemu 0,25l 
      muddler aneb drtítko na limety  

Pracovní postup:
    Do namražené vyšší sklenice nasypejte lžíci Rapadury, vymačkejte půlku limetky a vše důkladně rozmíchejte míchátkem, přidejte 12 roztleskaných (nebo požmoulaných) lístků máty, promačkejte muddlerem pořádně lístečky s rozpuštěnou rapadurou v limetové šťávě. Přidejte kostky ledu téměř po okraj sklenice, přidejte 4cl bílého rumu, sklenici doplňte sodou a promíchejte, podávejte s brčkem a na ubrousku

 Mojito originál

Mojito z mátového sirupu, se snítkou máty

Suroviny:
    3 - 4 čajové lžičky třtinového přírodního cukru
    1 cl limetkové nebo citrónové šťávy
    2 cl Mojito Mint sirupu (nebo několik lístků čerstvé máty)
    2 plátky citrónu.
    4 cl bílého rumu Havana Club Silver Dry
    sodovka
    snítka čerstvé máty

Pomůcky:
    led
    drtítko
    míchátko
    slámka 

Pracovní postup:
    Tento osvěžující nápoj je nejlepší připravit do předem vychlazené sklenice do které bude postupně budete přidávat třtinový přírodního cukru, 1 cl limetové šťávy, jeden plátek limetky (citronu) nakrájený na čtvrtiny a 2 cl Mojito Mint sirupu. Vše se nyní musí rozdrtit ve sklenici pomocí dřevěné paličky! Poté je třeba vyplnit celou sklenici ledem, přidat 4 cl bílého rumu (např. Havana Club Silver Dry) a dolít sodovou vodou. Nápoj zamícháte a sklenici ozdobíte plátkem citronu, přidáte míchátko a slámku. Pravé Mojito je ozdobenou velkou snítkou máty, jejíž listy se během popíjení nápoje žvýkají a zapíjejí aby se zvýraznilo aroma nápoje

 Mojito s příchutí

Mojito s ovocem (Blueberry, Cranberry, Ginger, Grapefruit, Melon, Orange, Raspberry, Strawberry)

základní recept, k základnímu receptu navíc přidáte tu kterou surovinu.

Suroviny:
4 cl rum světlý
1 limetka / 2 cl limetková šťáva
10 lístků máta peprná
1 lžíčka cukr
sodovka

Pracovní postup:
    Cukr rozmačkejte s mátou, do sklenice přidejte limetku nebo limetkovou šťávu, rum a led. Nakonec vše dolijte sodou.  Pokud máte chuť na jednu z báječných ovocných verzí, stačí dané ovoce rozmačkat či rozdrtit a přidat ho k ostatním surovinám.

Mojito alkoholless

Nealkoholické mojito

 Suroviny:
lístky máty
1 limetka
2 lžíce pískového cukru
sodovka
drcený led 

Pracovní postup:
    Do vysoké sklenice dejte cukr, čtvrtinu limetky nakrájené na kousky i se slupkou, asi deset lístků máty a vše rozdrťte nejlépe hmoždířovou paličkou z porcelánu. Když je cukr rozpuštěný, přidejte asi jednu lžíci drceného ledu, dolijte sodovkou, ozdobte kolečkem limetky a snítkou máty.Tuto alternativu mojita ocení především řidiči a budoucí maminky. Pitím tohoto nápoje si díky pozitivním účinkům máty zlepšíte zažívání

 

Zpět