Úvodem

      Obrázek hezky uspořádané bylinkové zahrádky objevila jednou moje manželka při prohlížení nějaké barevné zahradnické encyklopedie. Řešení zahrádky  se nám oběma zalíbilo a současně jsme si uvědomili, že právě tenhle způsob zahradničení by asi mohl být vhodný pro nás a naše zřídka a špatně ošetřované záhony na chatě.

      Rodiče manželky, kteří každoročně na chatě trávili celou vegetační sezonu od května do září, sice úspěšně pěstovali na záhonech veškerou zeleninu. Když jsme se ale po jejich smrti pokusili ze setrvačnosti v pěstování pokračovat, vždy jsme po období dovolené strávené mimo chatu, ale většinou i po běžné pětidenní nepřítomnosti našli záhony zaschlé a zpustlé.  

     Pro pěstování bylinek jsme vybrali tři stupňovité terasy. Bylinky se na určeném území samy vítězně popraly s nedostatkem naší péče, rostly, sílily a hlavně voněly. Všechny trvalky hned první rok úspěšně přezimovaly.

     Pomalu jsme si zvykali bylinkami ochucovat saláty, polévky, omáčky a marinády, připravili jsme si naše první bazalkové „Pesto“.
     Zcela nejnádhernější zjištění však bylo, že všechno to „otravné" pečování, pletí, kypření, zalévání a ošetřování bylinek je vždycky zpříjemněno jejich příjemnou, intenzivní a uklidňující vůní.

      Tenhle spisek jsem si pořídil pro sebe, abych si upevnil a utřídil své povědomí o jednotlivých bylinkách, jejich pěstování, uchovávání a užití. Pokud snad poslouží i tobě, tím lépe.

     Nejvydatnějším zdrojem informací pro tuto kompilaci, opravdovým „zlatým dolem všemožných rad“, se stala moje oblíbená internetová „Dadalova nesladká kuchařka pro všední den i svátek“ a její četné webowské odkazy. Samozřejmě jsem však z bohaté nabídky použil i celou řadu dalších internetových zdrojů.
 

     Pokud se ti bude při čtení následujících textů zdát, že jsou někde použity příliš expresivní výrazy, je to tím, že se jedná o převzaté citace autora „Dadalovy kuchařky" Jury Čermáka z Kralup a dalších citovaných autorů.

     Při popisu bylinek jsem se změřil jen na ty, které sami pěstujeme na balkoně nebo v bylinkové zahrádce. Jsou to bazalka, dobromysl, estragon, kopr, koriandr, levandule, jablečník, majoránka, máta peprná, meduňka, pažitka, petržel, rozmarýn, saturejka, šalvěj, tymián, yzop a řeřicha.

       Na závěr jsem ještě připojil ve dvou kapitolách text, který se zpracovaným tématem souvisí jen velmi vzdáleně. Pro mou vlastní potřebu je však právě tady na pravém místě. Pojednává o vlastnostech a použití zázvoru a o směsi koření karí a jeho použití ve stejnojmenných pokrmech.

       Ke čtení, prosím, přistup se shovívavostí, tobě jistě vlastní. Mnoho ze zde popsaných zahrádkářských i kuchyňských postupů  jsem sice sám ověřil, ale mnoho z nich je zatím jen opsaných.