Rum z ostatních zemí

Mexico

     Ačkoliv je v zahraničí z mexických alkoholických nápojů známá především tequila, na lokálním trhu se jí prodá méně než rumu. Velká část mexického rumu pochází z produkce Bacardi.

Porfidio Ron (45%)

     Lahev 0,7l stojí v Česku přibližně 1250,- Kč


Austrálie

     Cukrová třtina byla do Austrálie dovezena v r. 1817 a brzy se stala jedním z hlavních zemědělských produktů a cukrovarnictví důležitým průmyslovým odvětvím. V Austrálii byl vynalezen první stroj na sklizeň cukrové třtiny a další inovace a Austrálie je dodnes jedním z největších světových vývozců surového cukru.Na rozdíl od karibské oblasti byl v Austrálii rum většinou pouze vedlejším produktem při výrobě cukru, a to i přes jeho vysokou kvalitu. Colonial Sugar Refinery (CSR), která uvedla v 70. letech 20. století na trh rum značky Inner Circle, vyráběla už několik desítek let před tím rum, který byl určený výhradně pro vnitřní kruh svých manažerů (od toho pozdější název značky) a jako pozornost pro významné klienty. CSR přestala rum vyrábět v r. 1986, ale výrobu této značky obnovil v r. 2000 Stuart Gilbert s pomocí bývalého manažera CSR Malcolma Campbell.

     V současnosti je největším australským výrobcem rumu společnost Bundaberg, která vedle čistých rumů vyrábí a prodává i populární míchané nápoje - rum s kolou nebo se zázvorovým pivem.

Bundaberg (37%)

     Lehký, tmavý rum, s bohatou a vyzrálou
     Lahev 0,7l stojí v Česku přibližně 900,- Kč

Bundaberg Overproof (57%)

     Tmavý rum, s bohatou a vyzrálou chutí - od předchozího se liší pouze obsahem alkoholu.
     Lahev 0,7l stojí v Česku přibližně 1000,- Kč


Madagaskar

     Madagaskar, čtvrtý největší ostrov na světě, leží v Indickém oceáně na východ od afrického pobřeží. Zatímco původní rostlinstvo a živočišstvo je unikátní a obsahuje 80 % endemických (nikde jinde na světě nežijících) druhů, současné obyvatelstvo vzniklo smíšením afrických, arabských, polynéských a evropských kořenů a tradic. Pro Evropu Madagaskar objevil portugalský mořeplavec Diego Dias začátkem 16. století. Později se stal útočištěm pirátů a uprchlíků a po několika desetiletích pod britským vlivem byl v r. 1883 obsazen Francouzi. Od r. 1960 je samostatnou republikou.

     Ačkoliv se cukrová třtina pěstovala ve Starém světě mnohem dříve než v Novém, výrobu rumu zavedli na Madagaskaru Francouzi pod vlivem svých zkušeností z Karibiku. Jako ve většině bývalých francouzských kolonií se zde rum vyrábí většinou přímo z cukrové šťávy a ne z melasy.

Dzama 3 y.o. (tříletý, 45%)

     sladký a výrazně aromatický rum s tóny oovce a čerstvé cukrové třtiny
     Lahev 0,7l stojí v Česku přibližně 800,- Kč

Dzama 6 y.o. (šestiletý, 45%)

     sladký a výrazně aromatický rum s tóny oovce a čerstvé cukrové třtiny
     Lahev 0,7l stojí v Česku přibližně 1200,- Kč