Gril na dřevěné uhlí
Zdrojem energie grilu je dřevěné uhlí, grilovací brikety nebo dřevo.
Gril na dřevěné uhlí je prostě klasika, na kterou pravověrní vyznavači barbecue nedají dopustit. Nezaměnitelná atmosféra spojená s posezením pod širým nebem, žhnoucí uhlíky a vůně čerstvě pečeného masa (nejen maso se dá grilovat). Kdo by odolal.
Další výhodou grilů na dřevěné uhlí je cena. Nejjednodušší a nejlevnější gril pořídíte za méně než 300 Kč. Nevýhodou naopak je, že se odkapávající tuk dostává do ohně a následně se z něj uvolňují škodlivé látky. Tomu se naštěstí dá předejít několika způsoby. Nejelegantnějším řešením může být gril, který nemá ohniště přímo pod grilovanými pokrmy. Pro tento způsob, kdy je maso je ohříváno horkým vzduchem, se požívá termín nepřímé grilování. Zabránit odkapávání tuku ale můžete i použitím hliníkového tácku.
Co se materiálů týče, je možné se setkat s plechovými grily, které jsou levnější a lehčí. Jejich nevýhodou je nižší stabilita. Oproti tomu litinové grily jsou těžší, stabilnější a lépe drží teplo.
I v případě, že jste na základní škole zrovna nevynikali v geometrii, vám neunikne, že většina grilů má buď kulatý nebo obdélníkový tvar. Vězte, že s kulatým grilem dosáhnete rovnoměrnějšího průběhu grilování, obdélníkový vám umožní připravit víc porcí naráz.
Nespornou výhodou grilů na dřevěné uhlí je jejich cena (od 300,-Kč), dále velký výběr různých typů a druhů, snadná manipulace s nimi, jejich lehká přenosnost, nezaměnitelná chuť grilovaného pokrmu a v neposlední řadě i atmosféra a romantika při tomto grilování.
Rozdělání ohně a rozdmýchání žhavých uhlíků vyžaduje jistou dávku zručnosti a trpělivosti, musíme trvale dávat velký pozor na odkapávající tuk, při přímém grilování hrozí větší riziko připálení, při přípravě jídla je třeba počítat s delší dobou.