Gril plynový

     Zdrojem energie je v hořáku hořící směs plynů (propan butan). Plynové grily patří k těm uživatelsky velmi komfortním.

Lávový gril

   Velmi oblíbenou variantou plynových grilů jsou grily s lávovými nebo keramickými kameny, které jsou zahřívány plynovým hořákem (existují ale i elektrické grily s lávovým kamením). Lávové kameny leží na dně grilu a vyzařovaným teplem ohřívají grilovaný pokrm. Díky poréznímu povrchu jsou schopny nasávat odkapávající tuk, který se nepřepaluje, a nevylučují se z něj škodlivé látky. Kameny mají samočisticí schopnost, po skončení každého grilování se po dobu 5 minut nažhaví na maximální teplotu a vypálí se z nich všechny nečistoty. Při běžném používání kameny vydrží jednu sezonu. Pokud se začnou drolit, je nejvyšší čas na jejich výměnu. Výhodnější a trvanlivější jsou keramické kameny, ty lze navíc čistit mokrou cestou.

Radiant Turner Systém (RBS)

      Setkat se můžete také s takzvanými RBS grily. Ty mají zdroj tepla po stranách, čímž zajišťují rovnoměrné prohřátí pokrmu.

Výhody a nevýhody

     Zásadní výhodou je rychlost – gril je rozžhavený během chvíle. Jedná se i zde o zdravý způsob grilování. Teplotu je možno regulovat úpravou plamene hořáku.

     Nevýhodou u lávových grilů je častější výměna kamenů při intenzivním používání, to odpadá při keramických kamenech, ty jsou ale nákladnější (od 3000,-Kč)