Kde si na Suši pochutnáš v Praze?

     V záplavě pražských Suši podniků není vůbec snadné se zorientovat. Proto z nabídky vypíchnu, podniky, o kterých si myslím, že jsou vhodné pro úvodní seznámení a které ti za tvé peníze nabídnou odpovídající protihodnotu. Další seznamování už pak musíš provádět na vlastní pěst!

     V hlavním městě je vyhlášený The Sushibar (od r. 1999), za mostem legií, ve Zborovské ulici. Restaurace dostala nový háv od studia „Z Architects“, které vtisklo podniku velice moderní a příjemný ráz. Má tu výhodu, že sousedí s jednou z největších prodejen čerstvých ryb v Česku. Ceny jsou vysoké, ale stojí to zato. Podnik je bohužel strašně malinký a spíše moderní. Nemůže tedy nabídnout tu správnou orientální atmosféru.  A co si v restauraci objednat? Například Sashimi Sushi (klasika, tedy nakrájená syrová ryba s omáčkou, Wasabi a sezónní zeleninou), Nigiri Sushi (s octovou rýží, avokádem nebo vejcem), Maki Sushi (nejznámější varianta - rybka zabalená v rýži a mořské řase Nori) nebo Temaki Sushi (kornout z mořské řasy plněný rybou a rýží). V The Sushibar zaplatíš za celé menu přibližně od 500 Kč do 1400 Kč.

     Dalším zajímavým místem je Sushipoint, který má restaurace na několika místech v Praze a také v Mariánských Lázních. Nabízí nepřeberné množství druhů Suši a dalších japonských jídel, nechybí ani tradiční japonské saké. Tady se ceny za menu pohybují kolem 490 až 7 000 Kč, záleží samozřejmě na jeho struktuře. Společnost Pool Cafe s.r.o zahájila v roce 2004 jako první v České republice službu rozvozu a doručování sushi – Sushi Express. Tato služba umožňuje zákazníkům vychutnat si své oblíbené japonské speciality v pohodlí domova, v kanceláři nebo na originálním večírku či oslavě. V červnu 2006 byla tato služba zavedena také v Mariánských lázních současně s otevřením nové restaurace Sushipoint.

     Jako autentický bych doporučil i docela neznámý podnik Gozen (Mozartova, Praha 5), kde vládnou výhradně Japonci. Atmosféra také nic moc, ale jídlo je tam úžasné! Pro atmosféru a český personál si ale můžete zajít do Miyabi (Navrátilova 10, Praha 1), který je po boku Sushi Baru jedním z nejstarších v Praze. Miyabi nabízí stylové posezení v oblázkové „zahrádce“, originální český designový porcelán a vstřícný personál vhodný pro nezasvěcené. Posledním osvědčeným tipem je Planet Sushi (Nádražní, Praha 5) - moderní podnik v evropském stylu u Anděla. Odvádějí poctivou práci a kvalita jídla u nich vykazuje vysokou konzistenci.

Jak si na Suši pochutnat doma

     Japonský pokrm si ale můžeš zkusit i doma. Nejenom konzumací objednávky ze Sushi Express, ale vlastní silou a pílí. Stačí ty správné ingredience, které už dnes není problém u nás sehnat a tvá chuť poprat se s neposednou syrovou rybou a mazlavou rýží. Ale jídlu připravenému s láskou se přece nic nevyrovná.