Úvod

      O Suši můžeš směle hovořit také jako o jedlých obrazech. Základem japonské kulinární tradice je perfekcionismus a smysl pro estetiku. Suši proto musí být krásné a jeho příprava i aranžování dává velký prostor fantazii. Třeba na Nigiri mají být ve skladbě mísy použity čtyři barvy, další pak dodají zelenina či mořské plody. Tvary Suši jsou dokonalé a rolky v řezu vytvářejí nádherné mozaiky.

Představ si, že jsi v luxusním Sushi baru v Tokiu. Místo barmanů tu předvádějí své umění kuchaři. Balí z řasy, rýže, ryb a zeleniny rolky Maki, tvarují prsty rýžové bochánky Nigiri, virtuózně odkrajují plátky syrových ryb Sashimi (jen ryba bez rýže). Obrovské akvárium s mořskou vodou slouží jako zásobárna ryb, vše je tu stoprocentně čerstvé. Větší ryby a mořské plody se právě naporcované chladí na ledu a ty si můžeš vybírat podle chuti i podle částky, kterou tu hodláš utratit. Za ta nejkvalitnější masa, například břicho modrého tuňáka, zaplatíš za jednu porci i 100 dolarů. Nejvyšší kvalita je drahá, ale kdo ochutnal Suši v Japonsku, tvrdí, že tak nechutná nikde jinde na světě.

Přestože Suši pochází z Japonska, jeho trend k nám přišel ze západní Evropy a Spojených států, které počtem Sushi barů předčí zemi původu tohoto pokrmu. V Čechách je jeho obliba na vzestupu. Suši se dá jíst po celý den jako rychlé občerstvení nebo hlavní jídlo. Zařazují jej do svých jídelníčků i běžné restaurace, protože je moderní, ale hlavně zdravé.

V Suši se setkávají ingredience, které mají už samy o sobě příznivý vliv na lidský organismus. Jejich kombinací pak vzniká výborný, lehký pokrm. Syrové ryby obsahují důležité látky, mastné kyseliny, jod, proteiny a minerály. Wasabi a v něm obsažené látky zastavují množení bakterií v ústní dutině, omezují proliferaci rakovinných buněk a mají antiastmatické účinky. Japonci, u kterých Suši tvoří velkou část jídelníčku, jsou jedním z nejzdravějších národů na světě.

Kromě výživné hodnoty je oceňován i jeho vzhled, častokrát přirovnávaný k uměleckému dílu, které vyjadřuje životní styl Japonců. Ryby jsou zdravé, rýže dietní, křen Wasabi neutralizuje jedy obsažené v rybách a je protirakovinný, a konečně mořské řasy jsou prostě zázračné.
Tak si dej Suši!