Suši, nejdelikátnější delikatesa

       Říká se, že Suši není jen pokrm, ale životní styl. A to velice chvályhodný, alespoň co se zdraví týče. Obsahuje totiž spoustu prospěšných látek jako jód, mastné kyseliny, protein a minerály. Tato specialita má své ale, stejně jako cokoliv, co považujeme v našich zeměpisných šířkách za „exotické", má miliony fanoušků i odpůrců. Pro někoho je syrová mořská rybka tou největší delikatesou, jiný by nepozřel ani mikroskopickou část, pokud neprošla varem, a někdo zase nerozumí tomu, proč by se měl živit podezřele vypadající zelenou řasou. Ovšem nezkusit alespoň jednou za život zajít si na tuto lahůdku do Suši podniku by byla škoda. Stejně jako nenahlédnout výrobě a historii Suši trochu pod pokličku.

O jakousi „propagaci" japonského Suši se postaral ve dvacátých letech 19. století Hanaya Yohei, který přišel s novými variacemi (například Suši z  mořských plodů), a v nadsázce řečeno, vymyslel první „Sushi fast food". Podle něj totiž bylo nejdůležitější poskytnout zákazníkovi čerstvé a výborné jídlo rychle.

Největšího boomu dosáhla kultura Suši v minulém století a tento rozkvět trvá dodnes. Na Suši si můžeš zaletět do jeho domoviny, ale ani jinde ve světě nepřijdeš zkrátka. Pokud nejsi konzervativní a této dobrotě jsi přišel na chuť, je pravděpodobné, že sis válečky z rýže namáčel do japonské sojové omáčky a do trošky pekelně pálivého, ale výtečného křenu Wasabi. Proč ne, takové servírování Suši je typické, ale pokud se chceš stát skutečným znalcem, asketicky si tyto doplňky odpusť. Stejně jako pojídání hůlkami. Zvláštní? Ne, gurmán totiž podle tradice drží kousky Suši lehce mezi palcem a ukazováčkem a při vkládání do úst drží Suši obráceně, maso se tak stane první složkou, které se dotkne jazyka. Jedině tak prý znalec s jistotou pozná, jestli je ryba čerstvá či ne. A právě křen i sojová omáčka by mohly tento dojem pokazit.

Pokud bys zatoužil nechat svého dosavadního zaměstnání a život zasvětit Suši, můžeš se stát žákem některého asijského Mistra kuchaře. Kdo se chce naučit jen základy přípravy Suši, má možnost absolvovat jeden až dva semestry na tokijské „Sushi Univerzity“. Zručnosti, které se učí obvykle až deset let, sice nedosáhneš, ale na založení malé skromné restaurace to stačí..