Příprava Suši podle druhů
Maki Suši
Připrav si na stůl misku s vodou a octem, kterou použiješ na zvlhčení rukou, aby se ti na ně nelepila rýže. Ocet ti slouží částečně i jako desinfekční prostředek. Jen to s octem nepřežeň, použil jsi jej do rýže a poté na ruce, aby to nebylo příliš kyselé. Na bambusovou podložku si polož mořskou řasu. Jednu stranu má lesklou a druhou matnější, takže tou lesklou dospod a matnou navrch
Na tu matnější stranu nanes vychladlou rýži (měla by být jen mírně vlažná, ale nejlépe zcela studená), kterou rovnoměrně rozetři stěrkou, nebo rukou po řase. Vrstva by neměla být moc silná, ale ani moc tenká (0,5cm) a rozhodně by měla být souvislá. Rýži rozprostři asi na dvě třetiny plochy řasy, pokud možno zcela k bočním okrajům.
Středem rýžového obdélníku nanes proužek Wasabi. Naber si trochu na prst a potři jím rýži (nebo až později proužek ryby).
Na rýži pak poklaď suroviny dle fantazie, třeba hranolek tuňáka, mrkev, okurku.
Pak začni rolovat pomocí bambusové podložky. Svinuj rolku Suši a snaž se ji co nejvíce stahovat, ale dávej pozor, aby nepraskla.
Při porcování Suši odřež (zarovnej) okraje tak, aby byl odpad minimální a řez rovný. Pokud jsi pečlivě rozprostřel rýži na řasu k okrajům, nemusíš začištění provádět. Já osobně začištění provádím, jednak nebývám při rozhrnutí rýže příliš pečlivý, jednak po začištění získám vzorek k předběžnému ochutnání. Rozlišuj Hoso - Maki (menší kusy) a Futo - Maki (větší kusy).
Umaraki Suši
Jak bylo zmíněno kdesi výše , Umaraki je obrácené Suši.
Bambusovou podložku překryj potravinářskou fólií a na ni nanes vrstvu rýže.
Na rýži polož plátek řasy Nori sestřihnuté tak, aby zabíral asi 2/3 rýže.
Na Nori pak klaď rybu potřenou Wasabi a zeleninu.
Při rolování potahuj fólii, aby ti nezůstala v rýži.
Hotové Umaraki pak opět přetáhni fólií a nech vychladit.
Pro přípravu Umaraki se může rýže zabarvovat (kurkuma), nebo můžeš použít třeba kaviár, který se dá jako první vrstva na fólii a pak se již nanáší rýže, řasa a náplň.
Gunkan Maki
Namoč si ruku do octového roztoku. V ruce pak vyformuj malou šištičku, asi jako „čevapčiči“. Pořádně pomačkej, aby se ti rýže nerozpadla.
Šištičku potři Wasabi, a pak obal ustřiženým plátkem Nori asi 1cm širokým (vytvoř obalený bochánek).
Na rýžovou šišku obalenou v Nori pak klaď třeba kaviár, ozdobený snítkou petrželky, nebo vějířkem okurky.
Nigiri Suši
Postupuj jako u Gunkan Maki, jen šištičku rýže nebal do Nori, ale potři ji Wasabi a poklaď plátkem ryby, nebo krevety, sépie apod. Tento plátek se nazývá Topping Pro efekt můžeš Nigiri převázat tenkým proužkem Nori.
Temaki Suši
Temaki připrav takto: rýži vlož do kornoutu Nori a dozdob Topingem – to je třeba opracovaná nakrájená ryba, mořské plody, krabí tyčinky, kaviár nebo sýr a zelenina. Samozřejmě nesmíš zapomenout oplachovat ruce v octovém nálevu. Ruce však neměj příliš mokré, aby ti z nich nekapala voda do rýže. Pak by se mohlo stát, že poslední sousta rýže budou už moc „přemočená“ a špatně by se formovala do potřebného tvaru. To ostatně platí u přípravy všech druhů Suši.
Oshi Suši
Tento druh Sushi se lisuj ve speciálně vyrobené dřevěné formě. Pro zvýšení efektu můžeš použít taky přírodní barviva na barvení rýže, v Japonsku se můžeš setkat s barevným Oshi Sushi, já k barvení používám kurkumu
Do formy klaď vrstvu rýže, vrstvu ryb potřených Wasabi, opět vrstvu rýže - třeba obarvené, pak další vrstva například zeleniny. Vše ukonči vrstvou rýže.
Na horní vrstvu rýže polož kryt se závažím a celý obsah zmáčkni, aby se masa spojila a zůstala celistvá. Pak obsah jemně vyklepni, nebo vytlač. Vše dozdobí plátkem Topingu (opracované a nakrájené ryby a mořské plody, krabí tyčinky, kaviár, sýr) a zeleninou. Porcuj na menší řezy.
Sashimi Suši
Pokud servíruješ syrové ryby a mořské plody nakrájené do různých tvarů (plátky, proužky nebo kostičky) ozdobené syrovou pokrájenou zeleninou, pak nabízíš Sashimi. Existuje spousta krájecích technik, které zaručí, že je maso při konzumaci jemné a doslova se rozplývá v ústech. Sashimi jsou tedy plátky syrových ryb podávaných na talíři s různými dipy a omáčkami.