Meduňka lékařská
(l. Melissa officinalis)
je původem ze Středomoří. Do oblastí na sever od Středozemního moře šířili její pěstování Římané. Ve středověku byla známa prakticky po celé Evropě. Pěstovala se především v klášterních zahradách jako koření i léčivka. Byla zasvěcena bohyni Dianě, lidé věřili, že má vliv na plodnost.
Je to aromatická trvalka, která dorůstá do výšky 30 až 80 cm, patří do čeledi rostlin hluchavkovitých (Lamiaceae). Meduňka lékařská je medonosná, bujná, téměř nezničitelná rostlina. Její listy jsou chlupaté, srdcovitého tvaru, květy jsou uspořádány ve vrcholových lichopřeslenech. Koruna je žlutobílá, později růžová. Meduňka lékařská je nezaměnitelná pro své aroma, voní po citrónech. U nás je pěstována jako koření i jako léčivá rostlina. Na některých místech ojediněle zplaňuje.
Pěstování meduňky
Meduňka je náročná na teplo, proto jí vyhovují chráněné a slunné polohy, na nechráněných polohách často vymrzá. Půda by měla být lehčí, výživná, humózní, hluboká, poněkud sušší.Množí se dělením trsů nebo semeny. Semena se vysévají do pařeniště v březnu, na záhon se mladé rostlinky přepichují v květnu. Na zimu je dobré rostlinu "zateplit" nahrnutím zeminy nebo listí.
Sklizeň meduňky
Listy i nať se sbírají těšně před rozkvětem, nejlépe za suchého a chladnějšího počasí, v této době obsahuje nejvíce účinných látek, aroma je nejsilnější . V horkých dnech se obsah silic snižuje.
Jak uskladnit meduňku na zimu
Listy a nať meduňky suš ve stínu a za přirozené teploty, která by neměla překročit 35°C, nebo vybrané lístky zmraz.
Vlastnosti meduňky
Meduňka v sobě spojuje účinky máty a heřmánku se sedativním působením. Uplatňuje se při neurastenii, která ovlivňuje srdce a cévy: bušení a bolesti u srdce, zrychlení srdeční činnosti atd. Podává se také při poruchách zažívání spojených s plynatostí a kolikami, při poruchách pohybu žlučových cest, při protibakteriální léčbě hnilobných a kvasných procesů ve střevech, působí proti některým virům (Herpes). Silice obsažená v meduňce působí protizánětlivě v trávicím traktu; podporuje trávení, působí proti nadýmání a uklidňuje křeče. Podporuje také chuť k jídlu. Meduňka je součástí čajových směsí užívaných při chorobách z nachlazení a chřipkových onemocněních.
Meduňkový list patří mezi oblíbené koření. Čerstvé listy se používají k ochucení salátů, rýže, brambor, omelet, tvarohových pokrmů, jogurtů. Lze jí kořenit zvěřinu i polévky, ve Španělsku se na meduňce s oblibou připravují pokrmy z ryb. Meduňkou se aromatizují některá vína, čaje, ale i likéry, jako např. Benediktinka a Chartreuska. Přidává se také do octů, limonád a dalších nápojů. Meduňkou se koření většinou již hotové pokrmy, nebo se vaří jen krátce. Patří mezi významné medonosné rostliny.
Příklady použití meduňky
Bylinkový bramborák
recepty.vareni.cz
Suroviny:
4 vejce, 1,5 kg brambor, 150 ml mléka, 1 cibule, meduňka, pažitka, petrželka, 1 lžíce kopru, 150 g kysané smetany, pepř mletý, olej, sůl
Postup přípravy:
Syrové brambory oloupej a nastrouhej na hrubém struhadle. Nech je okapat, vmíchej mléko, vejce, sůl, pepř, cibulku, kopr, pažitku, petrželku a několik lístků meduňky. Na pánvičce potom smaž na oleji tenké placičky z obou stran. Při podávání zdob hotové bramboráky kopečkem kysané smetany a posyp bylinkami.
Jahodové řezy
kucharka.netcity.cz
Suroviny:
Těsto:
300 g polohrubé mouky, 4 vejce, 7 lžic oleje, 10 lžic teplé vody, 240 g cukru krupice, 1/2 prášku do pečiva, tuk a mouka na plech
Náplň:
6 lžic zavařeniny (směs rybíz - jahody)
Pudinková poleva:
3 sáčky čokoládového pudinku, 6 lžic cukru, 1,5 litru mléka.
Na ozdobení:
2 dl smetany ke šlehání, 16 jahod, meduňka.
Postup přípravy:
Žloutky utři s cukrem a horkou vodou do pěny, přidej olej a promíchej. Mouku s práškem do pečiva postupně vmíchej do žloutkové směsi. Z bílků ušlehej tuhý sníh a opatrně vmíchej do těsta. Hlubší plech vymasti a vysyp moukou, vlij těsto, uhlaď stěrkou a dej péci na 180°C asi 25 minut. Korpus nech vychladnout a potři zavařeninou. Mezitím uvař podle návodu na obalu pudinkovou polevu, ihned ji nalij na vrstvičku zavařeniny na korpusu a nechej ztuhnout. Jahody a meduňku omyj, nechte okapat. Smetanu ušlehej, nastříkej ji na čtvercové porce a ozdob jahodou a meduňkou.
Jahodový chlebíček
kucharka.netcity.cz
Suroviny:
1 hotový čokoládový chlebíček, 3 plátky bílé želatiny, 1/4 sáčku vanilkového pudinku, 50 g cukru, 125 ml mléka, 500 g jogurtu, 4 plátky červené želatiny, 125 g jahod, 2 lžíce šlehačky, jahody, meduňkové lístečky a moučkový cukr na ozdobení.
Postup přípravy:
Čokoládový chlebíček nakrájej. V horké lázni nech rozpustit bílou želatinu. Vanilkový pudink povař s 20 g cukru a mlékem. Želatinu vmíchej do pudinku. Nech v terrině v chladu ztuhnout.
Červenou želatinu rozpusť v horké vodní lázni, smíchej s vidličkou našlehanými jahodami. Přidej 30 g cukru a jogurt. Promíchej a nech v terrině v chladu ztuhnout.
Vanilkovou i jahodovou želatinu pak nakrájejtna stejné plátky a oblož jimi čokoládový chlebíček. Zdob plátky čerstvých jahod a omytými lístky meduňky, případně můžeš posypat práškovým cukrem.
Meduňková ALPA
Linda McCartney: „World of Vegetarian Cooking"
Suroviny a pracovní postup:
Vvyluhuj meduňku v ALPĚ, v poměru 1 : 5 asi 10 dní. Vtírej ráno a večer do nohou, výrazně osvěžíš studené nohy, zabezpečíš jejich dokonalejší prokrvení a prohřátí a zaženeš únavu.
Extrakt z meduňky
Suroviny a pracovní postup:
Hrst rozmačkaných čerstvých listů meduňky zalij 1 l vína. Za tři dny proceď a extrakt uchovej v uzavřené lahvi.
Užívej každé 2 hodiny 1 lžíci při neurose, nechutenství a žaludečním kataru.
Karmelitské kapky I
z historických herbářů
Suroviny a pracovní postup:
do 1 litru 40 – 50 % alkoholu dejttři hrsti suché meduňky, 1 plátek citronu a 3 čajové lžičky kořene anděliky. Maceruj 10 dní, potom sceď a dále přidej 1 polévkovou lžíci koriandru, 1/2 polévková lžíce drcené pomerančové kůry, 3 kousky skořice, 3 hřebíčky, několik úlomků muškátového oříšku a sušená zrna z 1 rajského jablka. Po 48 hodinách znovu zfiltruj a ulož ve tmě, chladu a suchu.
Užívej jako prevenci nejrůznějších obtíží pramenících z nervové předrážděnosti, buď jednorázově 20 až 25 kapek, nebo dlouhodobě 3x denně 10 – 15 kapek. Kapky se mohou užívat i k masážím.
Karmelitské kapky II
podle autorky Hoffmannové
Suroviny a pracovní postup:
promíchej 1/2 kg sušené meduňkové natě, 20 g citrónové kůry, 10 g muškátového oříšku, 10 g skořice a zalij 1 litrem koňaku. Nech několik dní stát. Potom přeceď a slij do dobře uzavřené láhve. Užívej 2 – 4 lžičky denně při žaludeční a střevní kolice, bolestech hlavy a nervové slabosti.
Meduňkový sirup na spaní
ze středověkých herbářů
Suroviny:
5 l vody (a další 1 l vody), 10 g kyseliny citrónové, 200 g meduňkové natě i se stonky nastříhané na kousky, 1 kg pískového cukru.
Postup přípravy:
Vodu svař a nechte trochu zchladnout, přidej kyselinu citrónovou a meduňku. Nech 24 hod stát. Pak sceď, přidej 1 l vody svařené s cukrem a nech vychladnout. Naplň do lahví, uzavřei a uchovej v chladnu. Chceš-li loužit déle, steriluj. Sirup přidávej do nápojů, výborný je do čaje před spaním.